Letošní rok je pro české domácnosti opravdu nelehký. Dozvídají se totiž o dalších a dalších novinkách, které způsobují to, že si za svůj běžný život výrazným způsobem připlatí. Najednou se všude možně objevují nečekané poplatky, které je třeba hradit.
Nepříjemné omezení soutěže
Se svou troškou do mlýna se teď přidaly také banky, které si na Ministerstvu financí dokázaly prosadit velmi protiklientské opatření. To začalo platit od 1. září 2024, přičemž se týká všech, kdo mají nějaký ten hypoteční úvěr, případně těch, kdo si ho teprve chtějí zřídit.
Stát v tomto ohledu nepříjemným způsobem naboural konkurenci na bankovním trhu, respektive ji výrazně omezil. Dosud totiž bylo možné využívat konkurenčních bankovních nabídek, které se týkaly především výšky úroku na hypotéce.
Jednoduše řečeno se to dělo tímto způsobem. U nějaké banky jste uzavřeli hypotéku třeba s úrokem 6 %. Potom ovšem začaly úroky klesat a v průběhu jednoho roku se dostaly až ke čtyřem procentům. Vy jste však měli uzavřenou fixaci na pět let, což znamenalo, že byste museli úrok v původní výši platit po celou tuto dobu. To je značně nevýhodné pro klienty.
Dosud ale stačilo vyžádat si konkurenční nabídku od další banky, které obvykle ochotně vyhověla. S tou jste potom mohli jít ke stávající bance a říct, že chcete úrok snížit na podobnou úroveň. A pokud byste nepochodili, jednoduše jste mohli hypotéku refinancovat. U původní banky byste ji tak doplatili a přešli jinam, kde by vám dali právě úrok 4 %.
Bankám se tato klientská turistika příliš nezamlouvala. Pravdou totiž je, že i ony potřebují určitou předvídatelnost a v tomto případě ji ztrácely. Klienti se mohli kdykoliv sebrat a hypotéku splatit. Platili pouze administrativní náklady, které byly maximálně několik málo tisíc korun.
Jenže právě to se od září změnilo. Nově totiž platí, že v rámci fixace hypotéky nebude možné jednoduché splacení. Banka vás pochopitelně nemůže držet, a pokud budete chtít hypotéku doplatit, můžete tak nadále učinit. Ovšem dle nových pravidel vám bude naúčtován poplatek, který by měl alespoň částečně vykrýt ztrátu banky.
Opravdu tučný poplatek
“Opravdu nemile mě to překvapilo. Máme hypotéku s úrokem 6,3 % a už jsem se chystal přejít ke konkurenci, kde mi nabídly 4,4 %. To už je velký rozdíl. Teď jsem se ale dozvěděl, že už to není tak jednoduché,” říká pan Josef z Prahy.
Musel by totiž uhradit přibližně jedno procento z výše úvěru, tedy nějakých 50 tisíc korun. Právě takovou částku si banky mohou nově účtovat jako poplatek. “Asi ještě chvíli počkám, než úroky klesnou ještě trochu více, a pak to stejně udělám. Stát mi to ale pěkně zdražil,” uvádí nespokojený klient.
Čtěte také: Volali vám z banky? Je to nový trik, přijdete o všechny peníze
Je skutečně na pováženou, že stát něco takového povolil. V zájmu jeho občanů je totiž maximální konkurence mezi bankami a možnost využívat těch nejvýhodnějších nabídek. Dosud se zde ukrývala příležitost ušetřit zajímavé peníze, ale bohužel to již přestává platit.
Foto: Shutterstock, zdroje: Hypoindex, Finance, ČNB
Stát v současné době nemá zájem chránit svoje občany. Chrání pouze svoje politiky. Stačí se podívat na platy. Pro lékaře nebo důchodce peníze nejsou, ale pro politiky se vždycky najdou. Velice často se zamýšlím nad faktem, co udělali obyčejní občané tak hrozného, že se jim politici tak mstí. Co udělali občané tak zlého, že se jich nikdo nezastane a nechá je tak okrádat. Jenže ono všeho do času. Podle voleb se domnívám, že se blíží doba, kdy opět ve volbách zvítězí komunisté. Tomu se ovšem nelze divit. Tyto tzv. demokratické vlády pro obyčejné lidi neudělaly nic dobrého. Ty dělají především pro ty, kteří to moc nepotřebují a výroky typu – nezvyšujte věk odchodu do důchodu, raději vezměte důchodcům peníze, nebo výrok paní Nerudové ” důchodci škodí státu”, tak z toho je mi špatně.