Pakliže aktuálně sháníte bydlení a potřebujete si na něj vzít úvěr, případně jste v procesu refinancování hypotéky, pravděpodobně jste dobře seznámeni s úrokovými sazbami, které na trhu momentálně panují. A možná už jste si říkali, zda náhodou nejsou příliš vysoké.
Klesá to velmi pomalu
Prakticky každý měsíc slýcháme, že Česká národní banka snižuje úrokovou sazbu, která z rekordních sedmi procent klesla už na 4,5 %. Přičemž panuje jednoznačný výhled na další pokles. To se ostatně už projevilo v úrocích, které banky poskytují na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Ty klesly velmi rychle a dnes se pohybují někde kolem 3 %.
Co ovšem kleslo jen velmi málo, to jsou úroky na hypotečních úvěrech. Ty se naopak pohybují stále kolem 5,5 % u těch nejčastějších, byť lze najít i určité výjimky směrem níže. Standard je ovšem stále dosti vysoko, což začíná být znepokojující i na místech, kde by to jeden nečekal.
“Měl jsem schůzku s vysoce postaveným člověkem ve financích a poskytl zajímavé zákulisní info o aktuálním vývoji hypoték,” uvedl na svých sociálních sítích podnikatel Michal Hardyn. “Pro zahraniční matky začíná být takový přístup problematický, a proto tlačí na své tuzemské dcery, aby úrokové sazby klesaly rychleji. V některých zemích by totiž současné marže byly považovány za lichvu.“
Zase to přehnaly
Ano, čtete dobře. Zahraniční bankovní domy jsou znepokojeny tím, jak si počínají jejich české pobočky. Na jedné straně jsou jistě rády, že jim to přináší velké zisky, ovšem finančnictví je velmi citlivý a hojně regulovaný sektor. Žádná evropská banka si pochopitelně nepřeje, aby byla nařknuta z lichvy proto, že se nějaká její česká dceřiná společnost utrhla ze řetězu.
Zajímavé je přitom srovnání s tím, jak se vyvíjí hypoteční úrokové sazby v zahraničí. Například v Rakousku se aktuálně pohybují kolem 2,7 %, jak uvádí server Infina. To je takřka přesně polovina toho, jaký je úrok v České republice. Rozdíl je to obrovský, přičemž sazby centrálních bank jsou takřka totožné.
Čtěte také: Poplatek České spořitelny poslal klienta do kolen. Obrali ho dokonale. To má být prémiové bankovnictví?
Klienti českých bank to pochopitelně berou jako realitu, se kterou nic moc neudělají. Pokud chtějí bydlet, musí si úvěr s takovým úrokem jednoduše vzít. Reálně však jen na horizontu pěti let přeplatí stovky tisíc korun.
Foto: Shutterstock, zdroje: Hypoindex