V České republice se objevil nový typ podvodu, který cílí úplně na každého. Vzhledem k tomu, že většina podobných pokusů končí snahou získat z lidí přístup k jejich bankovnímu účtu, příliš nepřekvapí, že jsou to právě banky, které se o tom dozvídají jako první, a to obvykle od již poškozených klientů.
Opravdu nepříjemná záležitost
Na opravdu sofistikovanou záležitost teď upozornila Česká spořitelna. Tentokrát to organizované skupiny zkouší trochu jinak. Zatímco dříve se snažily získat pozornost lidí tím, že jim slibovaly různé výhody nebo třeba výplatu příspěvku k bydlení, teď na to jdou hrozbou, na niž mnozí lidé reagují citlivěji.
“Rozšiřuje se nový typ podvodu – výzvy k zaplacení falešných pokut prostřednictvím falešného Portálu občana,” uvádí Česká spořitelna ve svém varování. Vše bohužel vypadá velmi profesionálně, a tak lze předpokládat, že spousta lidí na to naletí.
Prostřednictvím SMS vám přijde odkaz, který směřuje na imitaci Portálu občana. Ten je i v reálu znám svou jistou nepřehledností a také možností přihlašovat se nejrůznějšími způsoby, které nejsou kdovíjak přívětivé. Lidé jsou zde zvyklí vídat také možnost přihlásit se pomocí bankovní identity, kdy musí vyplnit své přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví.
Budou to pořád zkoušet
Právě na to hřeší tito podvodníci. Je třeba si uvědomit, že jste na falešném portálu, a jakmile zde zadáte tyto údaje ve snaze se přihlásit a zjistit, jaká vám byla vyměřena sankce, akorát tak odevzdáte přístup ke svému účtu těmto vykukům. A ti ho potom vyberou. Někdy se to podaří dokonale a výsledkem je ztráta ve výši stovek tisíc korun, jindy v určitý moment zafungují bezpečnostní mechanismy banky.
Čtěte také: Největší banka v Česku má problém. Klienti mohou přijít o všechny peníze
V tomto případě je samozřejmě každá rada drahá. Mělo by však vždy platit, že k jakýmkoliv příchozím SMS přistupujte s největší obezřetností. Úřady ani banky touto formou obvykle nekomunikují. Také si vždy v adresním řádku internetové stránky zkontrolujte, zda jste skutečně na webu státního úřadu, případně banky. Pravdou je, že v mobilu se to dělá hůře, ovšem rezignovat byste na to určitě neměli. Další rady můžete najít na webu České spořitelny, kde se upozorňuje i na další typy podvodů.
Foto: Shutterstock