Ačkoliv si to neuvědomujeme, život je poměrně citelně svázaný nejrůznějšími pravidly. Ta většinou vycházejí ze zákonů, které se zkrátka musí dodržovat, ať už se nám to líbí nebo nikoliv. Platí přitom, že pokud by neexistovaly kontroly a sankce, nebo přinejmenším jejich hrozba, lidé by si z toho tady udělali holubník.
Časté porušování pravidel
Možná vás to překvapí, ale kontroly úřadů v domácnostech probíhají z celé řady důvodů. Pokud například čerpáte nejrůznější dávky, mohou kontroloři zkoumat, zda jsou účelně vynaložené. Aktuálně potom probíhá kontrolní akce s cílem dosáhnout toho, aby nikdo netopil ve starých kotlích.
Už dlouhodobě potom probíhá ověřování toho, zda lidé oprávněně čerpají nemocenskou dovolenou. Právě tam totiž ze strany zaměstnanců dochází k nejčastějším podvodům. Situace jsou přitom různé. Někdo už je unavený z práce, ale nechce se mu čerpat dovolená, a tak se prostě hodí marod, což není nic složitého. Často také dochází k tomu, že zaměstnavatel v určitém termínu nechce pracovníkovi schválit dovolenou. Ten to tedy vyřeší tak, že odejde právě na nemocenskou.
Není ovšem pravdou, že by byl zaměstnavatel vůči tomuto konání zcela bezmocný, což si zaměstnanci příliš neuvědomují. “V prvních 14 dnech pracovní neschopnosti, kdy náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel, má i zaměstnavatel právo namátkově provést kontrolu u svého zaměstnance na adrese pobytu,” uvádí server Simplea.
Snadno vás nachytají
Na to doplatila i paní Romana z Ústí nad Labem. “Myslela jsem si, že na firmu vyzraju, protože jsem si prostě chtěla vzít volno. Oni mě ale nachytali, jak nejsem doma a lítám venku, takže jsem dostala výpověď,” říká dnes nezaměstnaná žena.
Kontroly však po 14 dnech v žádném případě nekončí. Tehdy už ale není vyplácena náhrada mzdy, nýbrž se peníze hradí z nemocenského pojištění. Ale ani to není jen tak, jelikož v takovém případě provádí kontroly Česká správa sociálního zabezpečení.
Čtěte také: Tvrdá rána pro Čechy. Návrat povinné práce. Válet se a pobírat za to peníze už nebude možné
Podle dostupných informací tak činí velmi poctivě a pravidelně. Dostane se přibližně na každého desátého, jak uvádí web ČSSZ. Úředníci přitom neváhají ověřovat to, zda nemocní odpočívají dle daného režimu, klidně i v noci. Pakliže nebudete v tento moment doma, případně jen neotevřete dveře, máte opravdu velký problém.
Foto: Shutterstock
Tátu stihli po infarktu zkontrolovat dvakrát během hodiny ze sociálky. Tolik ke každému desátému člověku
U nemocenské to beru a souhlasím,ačkoli jsem ji také mnohokrát zneužil a kdyby mě chytli, tak sklapnu, neboť jsem si vědom, že jsem neoprávněně podojil sociální systém. Ale kontrolu kotlů, to by bylo jiné. Mám, sice, povinnost je pustit dovnitř, aby se podívali, co mám za kotel, to je ze zákona, ale zákon mi nenařizuje, jak se k nim mám chovat. Nesmím je verbálně urážet, či je fyzicky napadnout, neboť mají ochranu ve formě statusu veřejného činitele, ale mohu na ně být protivný a hnusný a svým chováním jim mohu dát zřetelně najevo, že jsou ten nejhorší póvl na zemi.