Prodej či nákup akcií ze strany vedení určitého podniku je často známkou toho, nakolik management věří budoucímu vývoji firmy, respektive jejímu zhodnocení. Touto optikou to v případě největší tuzemské společnosti nevypadá vůbec dobře. Jak se totiž ukazuje, manažeři ČEZ se svých podílů ve firmě rychle zbavují.
Zbavili se svých podílů
Dle hlášení, které musí členové vedení podávat regulátorovi v podobě České národní banky, došlo v minulém týdnu k odprodeji velkého balíku akcií. Na prodejní straně přitom byli hned 4 členové představenstva této energetické společnosti. Ti se zbavili celých 25 tisíc akcií.
Finanční ředitel Martin Novák a ředitel divize nové energetiky Tomáš Pleskač prodali 10 tisíc, respektive 4 tisíc akcií. Zajímavé na tom, že jde o veškeré akcie společnosti, které drželi. Tito členové managementu tak již ve firmě, kterou řídí, nemají žádný podíl. To nebývá zvykem a není to rozhodně žádnou pozitivní známkou.
Potom je tu ředitelka správní divize, která prodala 4 tisíce kusů akcí z celkových 5671 kusů. Tedy opět drtivou většinu. Ředitel divize obchodu Pavel Cyrani potom prodal 7000 akcií, ovšem ještě mu jich poměrně hodně zbývá.
Vedení vůbec nekoná
Jak upozorňují experti, takto významný prodej akcií je z hlediska trhu vždy negativním znamením a je přitom jedno, že tyto akcie byly managementem nabyty v rámci opčního programu.
Prodej akcií totiž přichází v pro ČEZ nelehké době. Ukázalo se totiž, že bude muset platit daň z mimořádných zisků nejen v letošním roce, ale i v roce 2025. S tím se přitom původně vůbec nepočítalo a jde o velmi negativní zprávu pro všechny akcionáře.
Je přitom pozoruhodné, že vedení společnosti se proti tomu vůbec neohrazuje ani neprotestuje. Mnozí upozorňují na to, že nehájí práva akcionářů tak, jak by mělo. Minoritních podílníků ČEZu je mimochodem více než 150 tisíc, a obvykle jde o malé akcionáře, respektive české domácnosti, které investují do této společnosti v zájmu uchování a zhodnocení svých úspor.
Foto: Shutterstock, zdroje: Fio, Patria, ČEZ