Lidé už si tak nějak zvykli na skutečnost, že po pěti odpracovaných dnech mají v drtivé většině případů nárok na dva dny volna v podobě víkendu. Sobota a neděle jsou potom důležité i pro další ekonomické sektory, jelikož v těchto dnech mají zaměstnanci obvykle čas utrácet své peníze. Na základě tohoto modelu se rozjela například masová turistika do regionů a stojí na něm také leckteré restaurace.
Nezaměstnanost je příliš nízká
Pamětníci si ale možná ještě vzpomenou, že i v České republice tomu bylo svého času jinak. Sobota byla kdysi běžným pracovním dnem a na odpočinek tak připadal pouze jediný den. Nikdo se nad tím příliš nepozastavoval, byť v rámci sociálního státu se nakonec prosadil současný model. Ovšem ještě v 80. letech se skutečně pracovalo šest dní v týdnu.
A teď to vypadá, že by bylo potřeba, aby se 6denní pracovní týden opět vrátil. Důvodem je paradoxně velký blahobyt, který v Česku panuje a s ním spojená nízká nezaměstnanost. To ale na druhé straně znamená, že firmy nemají dost pracovníků na pokrytí svých výrobních potřeb. Situace se přitom bude dále zhoršovat, jelikož silné ročníky půjdou brzy do důchodu.
Jsou tu tedy dvě cesty, kterými se Česká republika může vydat, přičemž výsledkem pravděpodobně bude jakási jejich kombinace. V první řadě je třeba důchodce udržet co nejdéle v práci, a to ideálně dobrovolně. Na tom už se ostatně pracuje. A dále tu je potom právě prodloužení pracovní doby pro zaměstnance.
Oboustranně výhodná situace
Nešlo by o nic jedinečného. Například v Řecku už byl šestidenní pracovní týden zcela oficiálně schválen, a to navzdory hlasitým protestům odborů. Někteří zaměstnanci si to ale paradoxně pochvalují. Nedělá jim problém být v práci o jeden den déle, přičemž dle nového zákona v tento den pobírají 40% navýšení příjmů.
Výhoda je tedy oboustranná. Zaměstnavatelé mají okamžitě k dispozici pětinu pracovní síly navíc a lidé za to dostanou lépe zaplaceno. Ostatně, v Řecku tento model počítá s tím, že zaměstnanec musí s tímto větším časovým vytížením souhlasit. Odbory se však obávají toho, že v některých případech budou jednoduše postaveni před hotovou věc. Buď budou pracovat více nebo budou propuštěni.
Podobný krok by zcela jistě uvítaly také tuzemské firmy, které se potýkají s dlouhodobým nedostatkem pracovníků. Není tedy vyloučeno, že to na podobné dobrovolné bázi bude zavedeno i v České republice.
Čtěte také: Důchodci v Česku se mají vrátit do práce. Jurečka přichystal velkou novinku, připravte se
“Tohle by nám pomohlo jako sůl. Klidně budu lidem platit více, ale oni pracovat nechtějí. Hlavně mladí lpí na tom, aby měli hodně volného času. Jako majitel firmy dělám sedm dní v týdnu, ale moji zaměstnanci jenom pět dní. Nějakou změnu ze strany státu bych proto uvítal,” říká majitel středně velké firmy z Kraje Vysočina.
Foto: Shutterstock, zdroje: Radiožurnál, CNBC, ČT24
Tak můžeme chodit i v neděli protože to už ten jeden den bude úplně jedno jestli jsme doma nebo se jde do práce . Decka ve školách budou valit učivo ještě rychleji než do teď aby to všechno stihly. Tak nač odpočívat …
Vy jste zjevně ideální příjemce konspiračních kravin,že ano.
A kdo donutí lidí aby šli do práce 6 dní .A vyhrožování o propuštění není problém múžou odejít všichni a múžou to zavřít dá se dělat v zahraničí platí více a lidí taky nemají.
Nevěřte tomu článku,je to lež,pan Kulhánek ,jako vždy píše “zaručené “,asi kámoší s p.Štěpánkovou,vrána k vráně sedá (vrány omlouvám se), končíme s čtením jejích článků
Ono to takhle funguje i u nás v některých firmách a oborech. Včetně toho vydírání od zaměstnavatelů. Co jsou platné lidem peníze, když je o ně inflace hned okrade. Politici a panstvo si klidně zvýší mzdy o 30% a pořádná práce za nimi není vidět.
Ještě nedávno se spekulovalo o čtyřdenním pracovním týdnu….. 😀 😀 .
No jo, oni to furt mění.. 😀😀
No jo, oni to furt mění.. 😀 😀 Chvíli tak, chvíli tak.. 😀
A taky o snížení počtu let na důchod.
Prý blahobyt…😀
Boha jeho,zase jeden nachytaný.
Lidí je už příliš mnoho. Situace je zralá na jadernou válku, aby lidi ubyli. Jinak to nejde snížit. Lidí je mnoho, všichni berou a nikdo nevytváří žádné hodnoty. – Tak jsou lidé vychováváni režimem!
Kdyby firmy neodepisovali lidí po 50 . roce fyzického života, mohli mít lidi dost. Za to si můžou firmy sami.I u nás jim to časem dojde. Jen je to u nás o 50 let, po zpátku.
Zase zpátky do pohádky?? Zase otroctví? Už tak se dělá oproti západu za pár drobných a prej blahobyt… No kdo vymýšlí takové nebezpečné věci, už aby se cosi změnilo, už vystrkují zase otrokáři rohy…
Už teď chodíme v sobotu, aby jsme plnili měsíční plán, protože když se neplní plán, tak jsou prémie ku,vá svobodník Halík jaký? nižší, nižší 😎
nedivim se že je malo zamestnancu. Kdyby je firmy lip platily,tak jsou lidi.To co tu je,je novodoba otročina za par korun.Tak proč by lide za ty drobne chteli pracovat?
Nechápu jak by pro mne bylo výhodných 40% za šestý den ,když teď mám 50% za přesčas o víkendu, 10% za víkend a 10% za práci v noci a to je 70% a chodit za 40% a ještě z donucení mi moc výhodné nepřijde.
Přesně tak, v obchodech . Dokonce jsou i dvanáctky . Jsem zvědavá jak to zvládnou při odchodu do důchodu v 67.