Málokdo si uvědomuje, jak závažné důsledky mu hrozí, když neuposlechne nového nařízení, které je v definitivní platnosti od 1. září 2024. Jde pochopitelně o zákaz starých kotlů spalujících uhlí a dřevo. Má to přitom celou řadu konsekvencí, které lidé vůbec nedomýšlí.
Přicházejí velké změny
V první řadě je třeba říct, že toto nařízení nespadlo z čistého nebe. Nejprve se dotyčné kotle přestaly prodávat, jelikož na to byl uvalen zákaz. Potom běžela mnohaletá přechodná lhůta, kdy se očekávalo, že lidé budou samovolně přecházet na nové zdroje vytápění a tyto staré spotřebiče prostě postupně doslouží.
Přesvědčení státu bylo veliké, protože tento přechod zároveň podporoval nemalými dotacemi. Jednu dobu bylo možné získat třeba plynový kotel za pakatel, potom zase tepelné čerpadlo apod. Ovšem lidé topící ve starých kotlích se ukázali být mimořádně rezistentními vůči jakékoliv takové nabídce.
Ukázalo se, že reálně starých kotlů příliš neubývá, a tak jsme se do tvrdého zákazu dostali se stále vysokou “zásobou”. Odhaduje se, že v těchto kotlích stále zatápí nějakých 200 tisíc domácností, což je obrovské číslo.
Nic vám nepomůže
“Ano, topím v tom stále a budu i tuto zimu. Přeci mi nikdo nebude říkat, že mám vyhodit funkční kotel, který mi slouží dvacet let. To si mám pořídit něco drahého a nespolehlivého? Ani mě nenapadne,” říká pan Josef z Karviné. “Jen ať ke mě přijdou, já jim to vysvětlím.“
Jak se ukazuje, právě domnění, že kontrolorům bude možné vysvětlit individuální situaci, a oni vás potom nechají být, je poměrně rozšířené. Někteří majitelé starých kotlů sází právě na argumentaci, že přeci nelze zakazovat používání spotřebičů retrospektivně. Další potom argumentují tím, že jejich ekonomická situace jim koupi nového zařízení jednoduše nedovoluje.
Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem
Reálně s tím ale lidé nic nezmohou. “Vyzýváme všechny občany, aby se skutečně připravili na to, že zákaz provozu kotlů vejde v platnost a zajistili si výměnu,” oznámil ministr životního prostředí. Jeho úřad již vydal metodiku, podle níž obecní úřady mají provádět kontroly v nevyhovujících domácnostech. Cílem je přitom zajistit co nejrychlejší ukončení provozu těchto zařízení a jejich výměnu. Úředníci přitom nebudou váhat ani s udělováním pokut.
Foto: Shutterstock, zdroje: Centrum vytápění, Kadria kotle
Pan redaktor píše o zákazu vytápění dřevem, nevím kde k tomu došel, protože dřevem se topit rozhodně nepřestane , pouze končí kotle emisní normy 2 . Pan redaktor by si měl nové zákony a vyhlášky prostudovat, když už o nich hodlá psát, tím co píše vyvolává jen zbytečnou paniku. Chápu že lobuje za plyn a tepelné čerpadla , ale měl by si uvědomit že tepelná čerpadla nejsou žádnou výhrou montují ji tak něco málo o tom vím a osobně domů si ho nepořídím, to už raději klimatizaci .
Je to dobre ale nejnizsi vrstva stejne nebude vymahatelna s jejich buhvijakejma cadama👎
Úředník před domem, hůl do ruky …
Správně!!!
Už se bojíme
Bu, bu, bu 😂🤣
Dokud je majitel nemovitosti nevpustí dovnitř, tak nemají nárok bez rozhodnutí soudu!