Jak to tak vypadá, období stabilních cen potravin netrvalo vůbec dlouho. Naopak, zákazníci si v poslední době stěžují na to, že vybrané výrobky začínají opět významným způsobem zdražovat. Není přitom vyloučeno, že přijde další vlna navyšování cen, jelikož řetězce si tímto způsobem zvykly jednoduše vylepšovat své marže.
Akce pouze na oko
Bohužel je také stále více patrné, jak moc škodlivé jsou akční ceny. Díky nim mnozí vůbec neví, kolik má jaká potravina reálně stát, jelikož rozdíl mezi slevovou akcí a standardní cenou je obrovský. Neplatí přitom, že férová cena je někde mezi. Kdo například jezdí na nákupy do Německa, může si povšimnout, že mnoho produktů se tam prodává standardně za cenu, za jakou ji v České republice koupíte v té nejvýhodnější akci.
Tímto způsobem se však dá se zákazníky velmi dobře manipulovat. Můžete totiž vytvořit prostředí, kdy jdou standardní ceny rychle nahoru, a potom začnete na vybrané výrobky vypisovat lukrativní slevy. Docílíte tak toho, že lidé budou nakupovat opravdu ve velkém. V poslední době se to děje například kolem másla.
“Od srpna vidím, jak máslo roste na ceně. Teď už stojí 70 korun, což je opravdu hodně. Bojím se toho, na kolik vyjde o Vánocích, kdy potřebuju péct ve velkém. Čekám tedy na akci, abych si nakoupila zásoby. Hned, jak ji někde udělají, poběžím tam a skoupím, co budu moci,” říká paní Tereza z Brna.
Všechno bude dražší
Pravdou je, že cena másla roste skutečně velmi rychle a je otázkou, kde se to zastaví. Důvodem je podle zemědělců skutečnost, že aktuálně krávy nedávají tak tučné mléko, ze kterého se vyrábí smetana, z níž se pro změnu produkuje máslo. Je tak potřeba použít více mléka, což celý výrobní proces prodražuje.
Podle některých odborníků by však lidé měli počítat s tím, že potraviny budou v blízké budoucnosti spíše dražší než levnější. Důvodem jsou narušené logistické řetězce všude po světě a především nevyzpytatelné počasí, které na klíčových plodinách dělají v posledních letech velkou paseku. Je to případ zejména kakaa, kávových bobů, oliv, pomerančů nebo rýže. Někteří proto věští, že je velmi pravděpodobný příchod potravinové krize.
Foto: Shutterstock