Podle odhadů je v České republice stále velmi rozbujelá takzvaná šedá ekonomika. Do té se mimo jiné řadí nelegální zaměstnávání. To může mít celou řadu podob, ovšem nejčastěji dochází k takzvané “černé práci”, kdy lidé sice vykonávají určitou činnost, ovšem z hlediska státu nejsou nikde evidováni. Svou odměnu potom dostanou takříkajíc na ruku, aniž by zaměstnanec či zaměstnavatel z této částky cokoliv odvedli do státní kasy.
Firmy to ve velkém schytají
Jde o obrovský a velmi rozšířený nešvar. Pokud přitom vyjdeme z předpokladu, že průměrný zaměstnanec odvede nějakých 40 % svých příjmů na nejrůznějších platbách do státního rozpočtu, je to významný únik. Bavíme se tu především o uniklé dani z příjmu, a sociálním či zdravotním pojištěním.
Má to přitom až překvapivě hodně konsekvencí. Kromě toho, že v prvním gardu stát přichází o velké peníze, to na dotyčné dopadne o mnoho let později, kdy zjistí, že nemají nárok na důchod, případně jen velmi nízký. Nehledě na to, že adekvátním způsobem nepodporují zdravotní systém, ze kterého potom ale čerpají. Ten pak nemá dostatek peněz na navyšování kapacit či nutnou modernizaci.
Jde tedy o záležitost, která negativně ovlivňuje celou společnost. Ministerstvo práce a sociálních věcí teď rozhodlo, že takto to dále nepůjde. Zejména podnikatele a společnosti, kteří provozují nelegální zaměstnávání, čekají masivní postihy.
Vedle finančních sankcí bude zaveden také nový trest, který je možná ještě drtivější, než když dotyčný dostane statisícovou pokutu. Vznikne totiž seznam firem, u kterých se prokáže zaměstnávání na černo. Dnes se jejich jména paradoxně zveřejňovat nemohou a ony toho tak zneužívají.
Pořádně se přitvrdí
To se ale změní. Vše bude zveřejněno na úřední desce Státního úřadu inspekce práce, a to po dobu jednoho roku. Očekává se přitom, že mnohé čestně podnikající firmy nebudou chtít spolupracovat s těmi, kdo se chovají nečestným a nelegálním způsobem. Pro některé podnikatele to může znamenat ztrátu velkého množství zakázek.
Stejně tak se může ukázat, že tímto způsobem podnikají třeba i firmy, které prodávají zboží koncovým zákazníkům. Ti pak mohou přizpůsobit své nákupní chování a produkty od takové společnosti přestat odebírat.
Čtěte také: Už to ruplo. V Česku končí 200 let stará firma. Ustála všechno, ale tohle už ji položilo. Strašná šlamastyka
Spolu s tím oznamuje Státní úřad inspekce práce navýšení počtu kontrol. Každoročně by mělo proběhnout nějakých 20 tisíc kontrol, což je významné množství. Do postihu přitom mohou spadnout i ti, kdo provozují takzvaný švarcsystém.
Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV
Zdravím podle mně by se nejprve měly zapojit ti ve vládě je jich tam jako much a potom evropská unie má určité prostředky Ukrajina nám také chce finančně pomoc tak proč lidé nemají na to včera jsem byl nakupovat v Lídlu všechno zdražený prostě hrůza a děs já neříkám jsou to chudáci vyplavení ať se postará stát někde v cizině je požár už tam stát posílá finanční prostředky a co naši lidi nic!
Máte plnou pravdu jsme pro ně otroci.
Proč proboha píšete komentář, bez čárek a teček na konci věty? Za každou větou by měla být tečka, a písmeno hned za tím velkým. Kdo to má číst??
To je jedno nasralo se tě dire Ukrajině už toho zbytečně moc
Pomoc půjde od všech na povodně když tohle vždy čtu tak jen bleju 👎👎
Jsem pro ně odvádění státu nic tyhle protivníci si nic nezaslouží jenom at bují šedá ekonomika a Jurečka pukne třeba vzteky 😄😁👌👍