Na pracovním trhu se rozvíjí velmi zajímavý fenomén. Finančně si podle všeho polepšují především ti zaměstnanci, kteří jsou ochotni pracovat standardně v kancelářích a nevyužívat dnes tak oblíbený, ale také zneužívaný model práce z domova.
Velké firmy zasahují
V minulých letech se takzvaný “home office” prosadil skutečně plošně. Některé společnosti se dokonce ukvapily a začaly uzavírat část svých kanceláří s tím, že zaměstnanci už se do nich nikdy v plném počtu nevrátí. Teď si ale mohou trhat vlasy, jelikož trend je přesně opačný.
Jde o jakýsi návrat lidí na pracoviště, protože se ukazuje, jak moc neefektivní při práci z domova jsou. Společnost ZipRecruiter informovala o tom, že ve Spojených státech amerických rychle rostou mzdy pro zaměstnance, kteří svou práci vykonávají v kancelářích.
Řada firem zachází ještě dále. Například Boeing, JPMorgan, UPS nebo Amazon v podstatě práci z domova zakázaly a nutí své zaměstnance, aby pět dní v týdnu, tedy plnou pracovní dobu, trávili na svém pracovišti. Jak vidno podle jmen těchto společností, jsou to pilíře americké ekonomiky.
Rozdíl začíná být velký
Zmíněný výzkum deklaruje, že lidé pracující v kanceláři si přijdou na mzdu 82 tisíc dolarů ročně, tedy přibližně 1,9 milionu korun. Naopak ti, kdo praktikují hybridní model, tedy jsou část pracovní doby doma, si přijdou jen na 60 tisíc korun, což činí přibližně 1,4 milionu korun.
Ukazuje se, jak moc si firmy zavařily tím, že nechaly své zaměstnance navyknout si na to, že mohou pracovat z domova. “Zdá se, že lidé požadují výrazné navýšení mezd, pokud budou pracovat pouze z kanceláře,” uvedla Julia Pollaková ze společnosti ZipRecruiter dle serveru BBC.
Čtěte také: Tvrdá rána pro Čechy. Návrat povinné práce. Válet se a pobírat za to peníze už nebude možné
Něco takového samozřejmě může fungovat jen v situaci, kdy zaměstnanci stále tahají za delší konec provazu, jelikož nezaměstnanost je nízká. Také v České republice už řada firem přehodnocuje svou firemní politiku a žene zaměstnance zpět do kanceláří.
Foto: Shutterstock