Asi neexistuje jiná země, kde by houbařství frčelo takovým způsobem jako v České republice. Ostatně, v některých zemí je sběr hub nad určitý limit zpoplatněn a někde zašli dokonce tak daleko, že lidé ve většině lesů houby sbírat vůbec nesmí.
Už to přišlo
Něco takového je v Česku nemyslitelné, jakkoliv i tady před rokem proběhl nápad, že by se nadměrný sběr hub přeci jen měl nějakým způsobem zpoplatnit. Ekonom Lukáš Kovanda poukázal například na to, jak blahodárný vliv by to mělo pro český rozpočet. Tato česká vášeň by do kasy přinesla přinejmenším stovky milionů korun, a stejně by se sběr vyplatil. Ono když si chcete koupit houby v obchodě, často nepochodíte, a když už, tak vás vyjdou opravdu hodně draho.
Jakkoliv ještě před týdnem někteří houbaři hlásili, že navzdory očekávání jsou jejich oblíbená místa sběru stále pustá, věci se začaly měnit k lepšímu. Důvodem je jedinečná kombinace počasí, kdy hodně prší a do toho je stále poměrně teplo. Přesně taková kombinace houbám nadmíru svědčí.
“Včera jsem se vydal do lesa a nevěřil jsem vlastním očím. O houby jsem doslova zakopával, kolik jich tam bylo. S rodinou sbíráme o sto šest. Odhaduji, že nějakých 100 kilogramů nabereme a budeme to prodávat na farmářských trzích,” říká pan Aleš z Karlových Varů.
Kde to nejvíce roste?
Dle speciální mapy Českého hydrometeorologického ústavu začíná být situace pro sběr hub skutečně ideální. Tato instituce vede dokonce aktualizovanou mapu, kde sleduje pravděpodobnost růstu hub. “Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září,” uvádí meteorologové. Letos však dlouho nepršelo a bylo sucho. Pravé žně tedy přicházejí až nyní.
ČHMI zároveň upozorňuje, že houbařské sezóny by mohly být v příštích letech slabší vlivem změny klimatu. “Zvyšující se teploty spojené s klimatickou změnou zvyšují výpar a tím snižují množství vody dostupné pro houby. V budoucnu lze očekávat negativní dopad tohoto jevu na růst mykorhizních hub.“
Aktuálně se však rozhodně vyplatí na sběr hub vyrazit. Pochopitelně by tak ale měli činit pouze ti, kdo se v tom vyznají, jinak hrozí velká polízanice. Nebo se alespoň poučte od odborníků ze serveru Myko.cz. Zároveň platí, že si můžete udělat zásoby a dát si je na mrazák.
Foto: Shutterstock