Na jednu stranu máme dobrou zprávu. Ceny elektřiny se jednoznačně umoudřily a u většiny dodavatelů směřují směrem dolů. V několika krocích zlevnil i dominantní hráč na trhu v podobě společnosti ČEZ, která se chystá i k dalšímu snižování cen.
Platíte zbytečně nemalé peníze
Je však pravdou, že na dřívější úrovně se ceny energií zřejmě již nedostanou. Naopak, po tomto výkyvu směrem dolů hrozí další nárůst. Odborníci se totiž shodují v tom, že vstupujeme do nejisté doby, kde mohou ceny elektřiny a plynu klidně znovu vyletět, jako jsme to viděli před dvěma lety. Má tedy rozhodně smysl pokračovat v úsporných opatřeních a ještě je prohlubovat.
Lidé v České republice přitom stále příliš netuší, v čem je zakopáno jádro problému a kde se dá nejvíce ušetřit. “Běžný člověk se domnívá, že nejvíce mu žere pračka nebo lednice, jenže tak tomu dávno není,” říká Richard Pavlíček, který se zaměřuje na úspory v energiích. “Pochopitelně, v konečném součtu vás budou stát poměrně vysokou částku, ale tam není moc co šetřit. Rozhodně se nevyplatí za každou cenu kupovat modernější spotřebiče, které slibují vyšší úspornost. Ta je totiž často jenom na papíře a ve vyúčtování to nepoznáte. Za spotřebič ale zaplatíte nemalou částku.“
Je poměrně překvapivé, že největší chyby se dělají s malými spotřebiči, jako je například mixér nebo rychlovarná konvice. Takové mají totiž příkon vyšší než 2000 wattů, a jakmile je spustíte, doslova to žere elektřinu.
Děje se to prakticky u všech
“Prakticky v každé domácnosti vidíte velkou chybu v používání rychlovarné konvice. I když si jde člověk udělat jeden čaj, napustí do konvice litr vody a více. Ta se musí kompletně ohřát, což stojí nemalé peníze. V konečném součtu poznáte každých deset vteřin navíc, a tady vaříte třeba třikrát více vody,” vysvětluje expert Pavlíček.
Tato zařízení je proto nutné používat maximálně efektivně a nikoliv bezmyšlenkovitě. To samé platí o indukční varné desce. I ta je velkým pomocníkem a rozhodně stojí za to ji v domácnosti mít. Jakmile se ale používá špatně a zbytečně dlouho, je to velký žrout na peníze. “Odhaduji, že jen na těchto věcech se dají ušetřit tisíce korun za elektřinu ročně,” vysvětluje odborník.
Čtěte také: Lidl začal s prodejem solárních panelů na balkon. Elektřinu tak může mít zadarmo úplně každý
Další peníze jsou potom ve spotřebičích, které jsou permanentně připojené prostřednictvím takzvaného stand-by režimu. To je totiž velký problém současnosti, kdy tlačítko na tvrdé vypnutí u většiny z nich často úplně chybí. Potom se je vyplatí vypínat i ze zásuvky, protože jen tak zajistíte, že vám nebudou neustále odebírat elektrický proud.
Foto: Shutterstock, zdroje: Ušetřeno, Elektřina, TZB Info, ČEZ