Česká republika je poměrně malou zemí, která nemá příliš věcí, na které by mohli být její občané pyšní. Ačkoliv to v zahraničí zdaleka nevnímají tak silně jako my, jednou z těchto věcí je jednoznačně tuzemské pivo, zejména potom některé jeho značky.
Co se to tady děje?
Tou hlavní je určitě Pilsner Urquell, což je něco jako národní poklad. Teď se však ukazuje, jak problematické bylo to, když jsme si tuto společnost nechali uniknout a že dnes vlastně už nepatří českému majiteli, nýbrž zahraničnímu. Ti se sice střídají, ale jedno mají společné. Blaho tuzemského spotřebitele rozhodně na prvním místě nemají.
Český zákazník se teď dozvěděl těžko uvěřitelnou věc. Nejenže ho šidí všechny obchodní řetězce a zahraniční výrobci v podobě předražených potravin. Dokonce i položky, které se vyrábějí v České republice, se tu prodávají dráže než v cizině, kam se musí vyvést.
“Teď jsme byli v německém Kauflandu a Plzeň se tam prodávala za 17 Kč láhev. Musel jsem se podívat několikrát a cenu jsem ověřil také u obsluhy. Skutečně je tomu tak. Já přitom láhev u nás kupuji za 28,90 Kč. A to mi přijde jako pořádný rozdíl,” říká pan Aleš Bernátek z Českých Budějovic. “Nevidím jediný argument, proč by tomu tak mělo být.“
Lidé už si houfně stěžují
Na tento fakt si v poslední době čeští zákazníci stěžují masivně. V českých obchodech je totiž Plzeň očividně skutečně předražená. Pokud na ní výrobce dokáže vydělávat s výrazně nižší cenovkou a ještě s dovozem do ciziny, potom tu zkrátka něco nehraje.
Pivovar se snaží celou situaci vymlčet a dává k věci jen velmi vágní prohlášení ve stylu toho, že cena na každém z trhu odpovídá tamní situaci. Tady už se ale nedá nic moc vymyslet, jelikož je to každému jasné. V Česku je po Plzni velká poptávka a výrobce toho zneužívá.
V takovém případě jsou na místě dvě možnosti. Buď můžete začít kupovat jinou značku piva, která podobnou praxi nedělá, nebo si pro oblíbené pivo můžete jezdit právě třeba do Německa. Kupovat ho ale v Česku, to byste ze sebe dělali hlupáky.
Foto: Shutterstock