Jedno z nejtěžších a nejzávažnějších rozhodnutí, které lidé v České republice musí v poměrně rané fázi života učinit, je to, zda budou bydlet ve vlastním nebo zda zkusí štěstí v nájmu. Oba modely mají své jasné výhody a nevýhody, které se přitom mohou v čase měnit.
Rozhodněte se správně
Zatímco minulé dekády jednoznačně patřily bydlení vlastnickému, jelikož každý v Česku jednoduše chtěl mít svůj vlastní byt nebo ještě lépe rodinný dům, dnes se to začíná obracet směrem k nájmům. Ty jsou totiž vzhledem k cenám nemovitostí velmi výhodné. Třeba v Praze ve velmi lukrativních lokalitách platíte jen 2 % z ceny nemovitosti ročně, což je opravdu lákavé.
Bavíme se tu o skutečně kvalitních místech, jako jsou například Vinohrady, Holešovice nebo třeba Karlín. Tady zkrátka koupě bytu na první pohled nedává cenu, když v něm můžete bydlet za pouhý zlomek kupní ceny. Majitelé však pochopitelně spekulují na to, že ceny těchto bytů porostou, ale to už je jiný příběh.
Když už se tedy skutečně rozhodnete pro pronájem, měli byste také vědět, co vás pravděpodobně čeká a nemine. Kromě toho, že budete muset platit nájem, budete také nejspíše pod drobnohledem pronajímatele. Ten si totiž koupil drahý byt, dost možná na hypotéku, a teď chce především to, aby se mu nějakým způsobem neponičil.
Lidé kontrolují své byty
To potom vede k uzavírání velmi nevyvážených nájemních smluv, kdy se musíte smířit s tím, že u vás doma budou často prováděny kontroly ze strany majitele. “Třeba k nám chodí co dva týdny a vždy půl hodiny kontroluje jednotlivé položky, zda nedošlo k poškození,” říká třicetiletá paní Anežka, která si pronajala byt na Vinohradech spolu s jednou spolubydlící.
Podobná praxe je bohužel stále častější, a to právě z toho důvodu, že vlastnictví bytů je v České republice rozparcelováno mezi soukromníky. Ti mají tendenci své majetky bránit a kontrolovat, což nemusí být nájemníkům po chuti.
Čtěte také: Největší česká banka zavádí drsný poplatek. Klienti toho mají plné zuby, zase musí platit úplně za všechno
Je ale třeba říct, že pronajímatel musí o kontrole předem informovat, přičemž může zvolit prakticky jakoukoliv formu. Teoreticky se však může vymluvit na to, že měl informace o bezprostředně hrozícím nebezpečí pro jeho majetek, a tak provedl kontrolu bez ohlášení, na což má také právo.
Foto: Shutterstock, zdroje: Tvůj správce, Pražské reality
Tak je to v pořádku,jen ať si ta vervez nezvyklá na to,ničit cizí majetek,kterej má pronajatý za pár haléřů!