Tuzemské domácnosti začínají být pod stále větším drobnohledem úřadů. Důvodem je skutečnost, že z jejich strany sílí regulace. Tu je také potřeba nějakým způsobem vymáhat, jinak by si lidé stále dělali, co se jim zachce.
Zákazy jsou stále častější
Skvěle je to vidět na již platném zákazu kotlů první a druhé emisní třídy. Ten začal platit od počátku září 2024, jenže mnohé domácnosti se ho rozhodly ignorovat. “Já vám říkám, že kotel měnit nebudu. Funguje mi dvacet let a pořád skvěle slouží. Byl bych přeci hlupák, abych si instaloval něco nového, co mi za pár let odejde,” říká třeba pan Karel z Karviné. “Jednou jsem si ho koupil, tak mi ho přeci nemohou vzít.“
Obyčejní lidé pochopitelně vycházejí z jednoduché premisy, že pokud si něco jednou zákonně pořídili, není přeci možné, aby jim stát zakázal to používat. Narážíme tu na určitou retrospektivu zákonů, což vzbuzuje nemalé obavy. Přesně k tomu totiž Česká republika přistoupila.
Jednoduše zakázala nejen prodej, ale také používání těchto kotlů. A nemůže se něco takového opakovat třeba s vozidly se spalovacím motorem? Od roku 2035 se nesmí prodávat, a za pár let potom může přijít jejich definitivní zákaz. Tak trochu to ohrožuje důvěru lidí v právní stát.
To je teď ale vedlejší. Ministerstvo životního prostředí se nové podmínky rozhodlo tvrdě vymáhat. Instruovalo proto obecní úřady, aby u lidí prováděly kontroly, zda skutečně přešli na jiné způsoby vytápění.
Problémem jsou i technici
“V aktualizované metodice jsme se soustředili jednak na efektivitu kontrol a spravedlivý přístup tak, aby bylo při kontrolní činnosti dosahováno co největšího environmentálního efektu, tedy aby byly z provozu odstaveny co nejdříve zejména ty nejhorší kotle, jejichž provoz má největší dopady na ovzduší a zdraví lidí,” uvedl úřad ve svém prohlášení.
Je tu ale také další faktor. Majitelé topidel jsou povinni provádět pravidelně jejich revize. Nejméně jednou za tři roky je potřeba provést revizi technického stavu. Pakliže však technik přijede k vám domů a zde uvidí nepovolený kotel, žádnou revizní zprávu vám nevydá, nýbrž doporučí, abyste kotel vyměnili. V horším případě vás rovnou udá.
Čtěte také: Drsná rána pro Čechy. Stovky tisíc domácností musí nově platit tučný poplatek. Nikdo o tom nevěděl
Ve výsledku to může dopadnout opravdu nepříjemným způsobem, jelikož za používání takového zařízení hrozí pokuta až 50 tisíc korun. S přibývajícím časem se přitom zvyšuje šance na její udělení v maximální výši, což se může stát klidně opakovaně.
Foto: Shutterstock, zdroje: OSOP, Nová zelená úsporám