Existují povinnosti, které ukládá zákon, jež se rozhodně nevyplácí podceňovat. Celá řada nařízení a regulací se jeví naprosto zbytečně a mnohdy skutečně zbytečné jsou. Ale některé mají skutečně své opodstatnění. A pakliže je nesplníte, přijde vás to draho.
Pokuta není to nejhorší
V tomto případě je řeč o povinnosti zajistit průchodnost spalinové cesty. Zjednodušeně řečeno jde o kontrolu komína a kouřovodů, jež odvádějí spaliny pryč z domu. Pakliže by cesta byla ucpaná, může to znamenat velké potíže.
Tuto záležitost ostatně organizuje vyhláška č. 34/2016 Sb., kdy majitelé domů mají povinnost zajistit si jednou za čas revizi. Je to přitom poměrně často, a pokud tak neučiníte, hrozí vám sankce ve výši 10 tisíc korun pro fyzickou osobu a 100 tisíc korun pro právnickou osobu.
Pravdou ale je, že tyto sankce se příliš často nevymáhají. Reálně si totiž nejvíce uškodíte sami sobě, pokud pravidelnou revizi neprovedete. Pakliže vám totiž chytne barák, může vám kompletně shořet. A vy budete doslova namydlení.
“Měli jsme tu případ člověka, kterému shořel dům. Následně bylo zjištěno, že to bylo kvůli problému se spalinovou cestou. Byl sice pojištěn, ovšem pojišťovna odmítla plnění, jelikož nebyl předložen doklad o provedení příslušné revize,” říká expert na plynové kotle Mirek Navrátil.
Je to pro vaše dobro
Na tomto nesprávném místě přitom šetří spousta lidí. A často jde jen o pouhou nevědomost. Mnozí zkrátka netuší, že mají tuto povinnost, která je především v jejich zájmu.
Pakliže topíte pevnými palivy, jako je uhlí nebo dřevo, měli byste revizi komína provádět alespoň dvakrát ročně. V případě plynového nebo kondenzačního kotle potom postačí jednou za dva roky, byť se doporučuje každoroční kontrola.
Čtěte také: Odevzdejte plynový kotel dobrovolně. Dostanete za to ještě velké peníze, pak už to bude mnohem horší
Zapomínat byste přitom neměli ani na revizi samotného spotřebiče, což platí zejména u plynových kotlů. Také v tomto případě nemusí pojišťovna plnit, pakliže se ukáže, že případ způsobil kotel v zanedbaném stavu a bez revize.
Foto: Shutterstock, zdroje: Kominíci, ČEZ