Jak známo, Češi patří mezi ty nejvíce spořivé země. Dle statistik se lidem hromadí značné částky na bankovních účtech, přičemž tento trend neustále zesiluje, a to i v aktuální ekonomické krizi. Jako by si všichni chtěli odkládat na horší časy. Druhá věc je potom ta, že klidně může přijít další vlna inflace, která vás připraví o třetinu až polovinu hodnoty úspory.
Takové případy jsou
To však není tématem tohoto textu. Druhá věc vedle míry úspor je také nebývale rozbujelý sociální systém v České republice. A teď budou tyto dvě věci dány do kontextu. Ukazuje se totiž, že spousta lidí s vysokými úložkami na bankovních účtech se neostýchá požádat si o podporu od státu. A to navzdory tomu, že na tyto peníze se skládají všichni ostatní daňoví poplatníci, k nimž je to mimořádně nefér.
“Dělám to tak už několik let. Nemám příjmy z pracovní činnosti, protože už mám našetřeno dost. Ale proč bych si nepožádal o příspěvek na bydlení, když můžu,” říká 55letý pan Richard z Prahy, kterému stát takto vyplácí přibližně 8 tisíc korun měsíčně. “Je to příjemné, kde takové peníze najdete. Vlastně mi to pokryje přibližně třetinu mých měsíčních nákladů.“
Dotyčný připouští, že v bance má uloženy vyšší miliony korun. Právě na takovéto vykuky přitom míří novela zákona o sociálních dávkách. Takováto kombinace by od příštího roku neměla být možná, a to jednoduše proto, že Úřad práce si ověří, zda dotyčný říká pravdu o svých úsporách a majetkových poměrech.
Peníze neschováte
“Navržená úprava umožňuje na dálku ověřit žadatelem tvrzené skutečnosti o jeho majetkových poměrech, tedy existenci účtů a finančních prostředků na nich,” informuje ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu. Svého druhu jde o prolomení bankovního tajemství, což odborníci kritizují. Avšak člověk bude dávat k nahlédnutí na účet souhlas ve chvíli, kdy o dávku požádá.
Nepočítejte přitom s tím, že své úspory před úřady skryjete tak, že je převedete například na jinou osobu. Jak totiž vyplývá z novely, úřad bude klidně moci překontrolovat i další osoby žijící ve společné domácnosti. Peníze byste tak museli poslat někomu úplně jinému, což už ale může být riskantní, případně si je vybrat v hotovosti. Ale ani to nemusí být nejlepší nápad.
Ideální bude pravděpodobně smířit se s tím, že nekontrolovaná hostina definitivně skončila a že byste neměli vyčerpávat sociální systém země ve chvíli, kdy se o sebe můžete postarat sami. Rozhodující v tomto případě bude limit 200 tisíc korun v penězích uložených na účtu. Ovšem pozor, bude se zkoumat i vlastnictví nemovitostí, kdy akceptována bude jen ta, ve které bydlíte, případně i další majetky.
Foto: Shutterstock
Kam se hrabou komouši z padesátých let znárodňování.Ale tak dlouho se chodí z hrnkem pro vodu, až se ucho utrhne.To je stejné jako když slepice zanáší,to děla tato stále pětikolka.Jím o nic jiného nejde. Co z toho mám,v době znárodňování brali Komouši a od 90let kradou ODESEÁCI A SPOLŮ a jejich KAMARÁDY.
A to se bude týkat i cizinců?konkrétně určitě víte kterých, kteří také vysávají náš sociální systém a na daních neodevzaly nic,to by mě tedy taky zajímalo..