Z nějakého důvodu se Česká republika stala zemí, kde se významným způsobem rozšířily bankovní podvody. Pravděpodobně je to kvůli nedostatečné finanční gramotnosti, která zde panuje. Ovšem nekalým živlům hrají do karet také neustálé změny, které banky provádějí, stejně jako celková snaha o digitalizaci státu.
Je potřeba být na pozoru
Ta je na jedné straně pozitivním faktorem, ovšem mnoho lidí se v ní tak nějak ztrácí. Toho využívají nejrůznější vykukové, kteří vás jednoduše zmatou, aby se dostali k vašemu bankovnímu účtu. Vše přitom vypadá nevinně a většinou z toho pro vás kouká i nějaký ten benefit, případně splnění povinnosti, o níž lidé ví, že je vyžadována.
Na nový způsob podvodu aktuálně upozornila Česká spořitelna. Je to vlastně podobný typ jako když dříve lákali na výplatu příspěvku na bydlení, kdy bylo třeba se někam přihlásit. V tomto případě ovšem využívají rovnou hrozbu, čehož se klienti mohou snadno zaleknout.
“Rozšiřuje se nový typ podvodu – výzvy k zaplacení falešných pokut prostřednictvím falešného Portálu občana,” zdůraznila Česká spořitelna na svém webu. Dříve podobné výzvy vypadaly amatérsky, což už ale dnes neplatí. Naopak, vše působí opravdu kvalitně a na první pohled si nevšimnete ničeho zvláštního.
Podvodníci totiž dokáží Portál občana velmi dobře napodobit, takže vypadá k nerozeznání od toho klasického. Samozřejmě až na to, že běží pod jinou adresou. Lidé například dobře vědí, že na tomto portále se dá přihlašovat různými způsoby.
Mohou vám sebrat všechno
Jedním z nich je také bankovní identita, kdy se vyplňují přihlašovací údaje k vašemu internetovému bankovnictví. Tady je ovšem reálně nevyplňujete na zabezpečeném státním portálu, ale jako byste je přímo na stříbrném podnose odevzdávali organizované skupině.
Potom už stačí opravdu jen pár okamžiků, a váš bankovní účet může být doslova vybílený. V některých případech se podaří převést desítky až stovky tisíc korun. Někdy banka zaregistruje podezřelé transakce a zastaví je, ovšem nelze na to spoléhat.
Čtěte také: Klienti utíkají z České spořitelny. Banka jim provedla nepěknou věc
Člověk by si měl vždy dobře ověřovat zdroje nejrůznějších výzev, které mu chodí pomocí zpráv či emailů. Když už kliknete na nějaký odkaz, který obsahují, měli byste si také zkontrolovat adresu, pod kterou běží.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČSAS, Komerční banka
Dobry chtel bych vokrady veliké peníze smluvní pododi ladislav kuca
Česká spořitelna je dinosaurus z dob socialismu, který už neměl dávno existovat. Odešel jsem od nich v 90 letech, poté co mi prokazatelně zpronevěřili část uložených peněz, ale v té době nebyla šance se dovolat spravedlnosti. Od privatizace má ČS opakované problémy se zpronevěrou, s bezpečnostní dat, s neurvalým přístupem ke klientům atd., lze to dohledat v tisku. Bohužel lidi se nepoučí a budou do téhle černé díry pořád cpát peníze, dobře jim tak když o ně přijdou.