Na takzvané rouškovné se pod vlivem problémů s epidemií tak trochu pozapomnělo. Volby jsou za námi, a tak vládní politiky už zřejmě příliš netrápí, že tento návrh zákona stále Poslaneckou sněmovnou neprošel. Nachází se sice v závěrečném schvalování, ale postupem času se k němu sešla celá řada různých úprav, které ho mohou změnit k nepoznání. Případně nemusí projít vůbec, protože v napjatém rozpočtu budou jiné priority a gigantický schodek lze už jen stěží navyšovat.
Politické strany navrhují změny
Například Pirátská strana žádá, aby byl příspěvek snížen na pouhých 1500 Kč, což více odpovídá možnostem státního rozpočtu. Oproti tomu hnutí STAN chce být štědřejší a podporu poskytnout také samoživitelům a samoživitelkám.
Také KDU-ČSL má na příspěvek pro důchodce vlastní pohled, a to poměrně komplikovaný. Lidé s nadprůměrným důchodem by neměli dostat pět tisíc, ale jen 3000 Kč. Naopak ti senioři, kteří vedle starobního důchodu pobírají také důchod vdovský, mají mít nárok na 7000 Kč. Lidovci by také rádi přidali 500 Kč za každé vychované dítě navíc, což je v souladu s jejich dlouhodobou politikou.
Občanská demokratická strana pro změnu v návrhu rouškovného vidí příležitost, jak navýšit důchody o tisíc korun měsíčně lidem, kteří jsou v penzi více než 25 let. Aktuálně se důchody o tuto částku zvyšují důchodcům starším 85 let. Objevil se také návrh Trikolóry, která navrhuje, aby zaměstnanci a živnostníci mohli svým blízkým přispívat na důchody jedním procentem z příjmů.
Napjatý rozpočet
Rouškovné coby jednorázová dávka ve výši pěti tisíc korun bylo na vládní úrovni prosazeno koncem léta, a to podle mnohých coby předvolební dárek početně silné voličské skupině, která navíc inklinuje k vládním stranám.
Vláda příspěvek schválila v době, kdy byla epidemie ještě relativně pod kontrolou a nezdálo se, že by měla představovat nějaké významnější nebezpečí. Premiér Andrej Babiš i ministryně financí Alena Schillerová se tehdy také chlubili tím, že v rozpočtu, pro který si schválili půlbilionový schodek, mají dostatečně velkou rezervu, protože se jarní vlna zvládla výrazně lépe, než se čekalo.
Jenže kvůli tragickému podcenění situace přišla vlna druhá a spolu s ní nakonec i částečný lockdown. Ten je podnikatelům opět kompenzován štědrými příspěvky ze státního rozpočtu. Ministryně financí Schillerová proto uvedla, že rezerva je pryč a budeme rádi, když se do schválených výdajů vejdeme.
V takové chvíli je otázkou, zda rouškovné pro důchodce nakonec projde. Jde přeci jen o 15 miliard korun, které stát dost možná bude potřebovat jinde. Navíc příjmy důchodců nebyly v krizi nikterak ohroženy a v příštím roce vzrostou o 840 Kč jen díky zákonné valorizaci.
Foto: Freepik