Je to jen těžko pochopitelné, ale skutečně se to děje. Přestože by mělo být snahou státních představitelů to, aby lidé měli levné a dostupné energie, aktuálně pracují přímo proti tomu. Jak jinak si totiž vysvětlit nové nařízení Evropské unie, které nepovede k ničemu jinému než podstatnému zdražení některých zdrojů vytápění.
Pořádně si připlatíte
Samozřejmě se vše děje za účelem snížení emisí skleníkových plynů, což vede k tomu, že jsou různým způsobem penalizována takzvaná fosilní paliva. Mezi ně, jak známo, patří například uhlí, které to má dlouhodobě spočítané a s nímž už vytápí jen menšina domácností, ale třeba také plyn. A tam už je to podstatně horší, zejména potom v České republice s rozšířeností plynových kotlů.
Jde o to, že na uhlí a plyn, které jsou užívány v domácnostech, bude od roku 2027 uvalena povinnost hradit emisní povolenky, stejně jako to už nějakou dobu musí činit průmyslové podniky. Dle odborníků je to celé přitažené za vlasy.
“Domácnost, která protopí ročně 2 tisíce m3 zemního plynu by si při stávajících podmínkách ročně připlatila přibližně 4,4 tisíc Kč,” uvádí konzervativní odhad serveru TZB Info ohledně toho, jakým způsobem by se navýšily roční platby za spotřebu plynu u průměrné domácnosti. V případě uhlí potom může být příplatek podstatě vyšší a bude se blížit 9 tisícům korunám.
Tlačí se na domácností
Toto představuje hned dvojí tlak. Jednak je tu snaha o to, aby lidé snížili spotřebu jakéhokoliv způsobu vytápění a jednoduše zavedli úsporná opatření. V druhém sledu je to potom snaha přinutit lidi k tomu, aby přešli od fosilních paliv k jiným způsobům vytápění. Jako jediná alternativa však přicházejí v úvahu tepelná čerpadla.
Čtěte také: Tvrdá rána pro Čechy. Razantně jim zdraží energie. Stát potají rozhodl
Právě teď se ale začíná naplno ukazovat, jak moc mohou být právě tepelná čerpadla problematická a že se zdaleka nehodí pro každou domácnost. V některých případech nejenže nepřinesou potřebnou úsporu, ale navíc ještě situaci domácnosti zhorší.
Foto: Shutterstock, zdroje: MŽP, Ušetřeno
Topení v Česku zdraží.
Opět bude nařízeno Bruselem “šetřit plynem a dřevem “.
Co k tomu říci. Jsem dost stará na to, abych mohla hodnotit dobu za komunismu a nyní. Komunisty jsem nikdy nemusela a nemyslela jsem si, že bych někdy mohla říci, že za komunistů bylo lépe. NE všechno bylo dobré , ale v zásadních a potřebných věcech ke slušnému životu ano. Hlavně teď, kdy je člověk starý. Žádná vláda po 89 nemyslela na občany, ale v prvé řadě jen na sebe. Takovou drahotu všeho, jaká nyní je, jsem ještě nezažila. V republice nám už nic nepatří. Jaký jsme měli průmysl a zemědělství. Všechno jsme rozprodali a žijeme na dluh.
Brusel jenom nařizuje a zakazuje.
To je pořád to prosazování grenn dealu, už se těším až tito lidé skončí ve vězení.
Tepelné čerpadlo není výhodné, obzvlášť když zdraží elektrickou energii !
Ano dům mám staršího data, široké a místy kamenné zdi.
Zateplit by bylo kontraproduktivní, musel bych častěji větrat a tím pádem více topit !
Odborník nedoporučil.
Hele, ale tak v nejhorším budu muset topit krbem, tady v okolí je spousta kontejnerů na papír, nepotřebuji odpad.