Ukazuje se, že v České republice není zdaleka všechno v pořádku. Ba právě naopak, například pracovní trh je svým způsobem v rozkladu, jakkoliv se to nezdá. Lidé se dnes ve velké míře nenechávají klasicky zaměstnat, ale jednoduše si zřídí živnostenský list a dělají, jako že podnikají. Jediným důsledkem pro stát je ale to, že platí výrazně méně na daních a odvodech.
Mělo by se to více hlídat
Takzvaný “švarcsystém” je sice zakázaný a Inspektorát práce by v tomto případě měl jednoznačně konat, ale je veřejným tajemstvím, že se tak příliš neděje. Některé firmy fungují ryze na této bázi, a namísto toho, aby své pracovníky zaměstnávali, jen s nimi uzavírají méně formální formy spolupráce.
V Česku už je tento systém v takzvané šedé zóně, kdy ho praktikují odhadem stovky tisíc lidí, ovšem je velkou otázkou, zda se s tím dá něco dělat. Pakliže by společnosti museli přejít na klasický zaměstnanecký model, řada z nich by to možná nezvládla. Postihováním tohoto nešvaru by se tak mohlo nadělat více škody než užitku.
Bohužel, situace se v tomto ohledu zhoršuje a někteří lidé už se v rámci své pracovní činnosti neevidují ani jako OSVČ, nýbrž pracují přímo na černo. To je pro ně zdánlivě zdaleka nejvýhodnější, protože veškeré peníze dostávají na ruku. Druhá věc je ale ta, že potom nemají vyřešeno zdravotní či sociální pojištění a vůči státu se dopouštějí daňových úniků.
Je třeba si uvědomit, že pokud pracujete jako zaměstnanec, 40 % částky, kterou na vás má zaměstnavatel vyhrazenou, putuje různými způsoby státu. Kdo ale dělá načerno, odvádí čistou nulu a je mimo jiné i černým pasažérem celého systému. Všichni ostatní mu doplácejí například na zdravotní péči, případně sociální dávky. Důchod takový člověk ale nedostane, protože nebude mít oficiálně odpracováno dost let. Tím je ale zaděláno na další potíž, jelikož pokud bude v existenční nouzi, stát mu stejně bude muset vyplácet dávky.
Všechno bude přísnější
Jak vidno, tato praxe poškozuje celou společnost a je proto pozitivní, že Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá mnohem tvrdší pravidla. Například tedy vznikne seznam firem, u kterých se prokáže zaměstnávání na černo. Jejich jména budou nově zveřejněna, což zatím není možné.
Je tu přitom předpoklad, že tímto způsobem vznikne tlak, kdy férové firmy nebudou chtít spolupracovat s těmi, které se chovají tímto způsobem. Stejně tak zákazníci nebudou možná chtít kupovat zboží od takových společností.
Státní úřad inspekce práce potom plánuje, že bude provádět mnohem větší množství kontrol než doposud. Každý rok to bude kolem 20 tisíc kontrol, přičemž se všechno bude velmi pečlivě hlídat.
Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, SUIP