Ačkoliv mnozí žehrají, ve skutečnosti to s důchody v České republice není zase tak špatné. Pravda, v příštím roce se zvýší o pouhých 356 Kč měsíčně, za což si dnes nic moc nekoupíte, ovšem důležitější je, že v průměrném vyjádření přesáhnou 21 tisíc korun. Dokonce už i někteří zaměstnanci si stěžují, že tolik v čistém nevydělají, a přitom musí na důchodce v rámci průběžného systému platit, zatímco oni možná už nic nedostanou.
Přelomová záležitost
Rozdíly mezi důchody v Česku jsou ovšem poměrně dramatické. Chtělo by to nějakým způsobem srovnat do latě, protože není normální, aby někdo pobíral minimální důchod ve výši necelých 5000 Kč, jakkoliv se má od roku 2026 zdvojnásobit, a na druhé straně si někdo užíval penze dosahující 250 tisíc korun, což je aktuálně nejvyšší vyplácený důchod dle České správy sociálního zabezpečení.
Hodně se ale diskutuje o zavedení 13. důchodů. Ačkoliv se to může zdát být nerealistické, ve skutečnosti na tento model řada zemí přistupuje. Třeba na Slovensku dostali důchodci loni plošně 7340 Kč coby třináctou penzi, jak informovaly České noviny. Podobné přilepšení na Vánoce se očekává také letos.
Velký krok udělali také ve Švýcarsku, kde je to skutečně na pováženou. Lidé si tam totiž 13. důchod sami odhlasovali v referendu, byť se očekávalo, že ho zamítnou, protože si od roku 1848 nikdy takto uměle nenavýšili sociální dávky od státu, jak uvádí Český rozhlas.
A pak že to nejde
Časy se ale podle všeho mění a důchodci jsou potřební všude na světě, nejen v Česku. Od roku 2026 tedy v této zemi začne být vyplácen třináctý důchod v plné výši. Je přitom potřeba říct, že tamní důchodci se nemají vůbec špatně. Minimální penze tam totiž v přepočtu činí 32 500 Kč. Ale je zajímavé, že je tu i maximální strop, který třeba v České republice nemáme. Tamní penzisté tak mohou maximálně pobírat dvojnásobek minima, tedy 65 tisíc korun, což zase není tak enormní, když si vezmete, že v tuzemsku máme nemálo takových, kteří pobírají více než 70 tisíc korun. A to tu panují úplně jiné podmínky.
Čtěte také: Důchod v Česku výrazně vzroste. Jde o tisíce korun měsíčně, oznámil Jurečka nečekaně
Možná si říkáte, že něco takového je u nás nemožné. Ale to není zdaleka jisté. Stát může vyslyšet volání důchodců o tom, že se mají špatně, také zde. Ono je to totiž celé jen o tom, jak moc jsme ochotni se zadlužit.
“Rozhodně by to bylo potřeba. Všechno zdražuje a třináctý důchod by přišel vhod. Nemyslím si ale, že ti nahoře nám to někdy dopřejí. Vždyť teď dělají všechno proti nám,” říká pro server Mix24.cz paní Anežka z Liberce.
Foto: Shutterstock
Těch 250 tisíc má jen jeden důchodce. Jen okolo 100 důchodu je větších než 50 tisíc.
Pokud by ceny byly stabilní nemusely by se zvyšovat ani důchody. Tak do bývalo za minulého režimu. Každý dostal důchod dle odpracovaných let a odvedených prostředků. Po 89. nás okradli o získané důchodové kategorie a změnili důchodový zákon. Prodloužili věk odchodu do důchodu. Doplácí na to dělníci v náročných profesích. Zvýhodňuje to ty co dneska dosahují nemravně vysokých platů. Zejména manažery státních a polostátních podniků, politiky v Senátu, Sněmovně a Bruselu, Soudce a další vyžírky. Vojáci a řada generálů a jejich vysluhy a jejich vysoké důchody. Jen pracující jsou na tom stále hůře. Jak dlouho si tu zjevnou nespravedlnost nechají lidé ještě líbit?