Jedním z cílů, které tuzemská společnost jako celek po změně režimu měla, bylo to, abychom z hlediska životní úrovně dotáhli západní státy. Nutno říct, že bylo opravdu co dohánět. Kdo si vzpomene, jak to tady vypadalo v roce 1990 a jaký blahobyt v té době panoval třeba v sousedním Německu, musí uznat, že to byly dva zcela odlišné světy. Pochopitelně to nebylo patrné pouze na pohled, ale také při zkoumání výplatních pásek zdejších a tamních zaměstnanců.
Rozdíly se stírají
Co v České republice chybělo především, to byla střední třída. Bylo tu jen pár opravdu bohatých lidí a potom spousta těch, kteří měli se svými příjmy problém každý měsíc vyjít. Nebyli tu ovšem lidé, kteří by ze svých platů dokázali plně naplnit veškeré své potřeby, pokrýt zábavu a ještě odkládat nějaké ty přebytky. Právě střední třída je přitom základem kapitalismu.
Dnes už je situace úplně jiná. Tento segment v české společnosti velmi rychle roste a sílí. Z dnešního hlediska lze za příslušníka střední třídy označit člověka, který pobírá mzdu od 30 do 70 tisíc korun. Jistě, záleží také na tom, v jaké fázi života se nachází a jak to má například s vlastním bydlením nebo rodinou. Pro jednoduchost to ale takto vymezit lze.
V Německu je za takového člověka považován někdo, kdo pobírá 50 až 120 tisíc korun měsíčně. To už není ani dvojnásobek a navíc je potřeba si uvědomit několik důležitých aspektů celé věci. U našich sousedů platí vyšší zdanění příjmů, takže v čistém vyjádření zbývá méně prostředků. A je nutné zohlednit rovněž ceny zboží a služeb. Jistě, každý ví, že třeba potraviny jsou tam levnější a kvalitnější, ovšem prakticky všechno ostatní je dražší. Ať už si vezmete ceny nájmů, pojistek a dalších důležitých výdajů, lidé tam za ně zkrátka platí více.
Tady bude ještě lépe
Druhou věcí je samozřejmě výše průměrných platů, kde stále ještě poněkud zaostáváme, jelikož v tuzemsku pořád hodně lidí vykonává práce v nízkopříjmových profesích. Avšak některé regiony v České republice už ty německé v míře kvality životy a blahobytu překonávají. Typická je samozřejmě Praha, což je jeden z nejbohatších regionů v celé Evropě.
Čtěte také: Kolik si vydělá prodavačka v českém supermarketu? Tak vysoký plat ani omylem nemáte
Navíc se zdá, že Německo nastoupilo už na sestupnou trajektorii. Příliš dlouhé období blahobytu zde zkrátka vytvořilo nárokovou společnost, které se nechce pracovat a která přestává být konkurenceschopná. V Česku stále u mnohých panuje hlad a je tu větší šance pokračovat v růstu.
Foto: Shutterstock, zdroje: Finlord, ČSSZ
Trochu mě to připomíná hlášku z filmu Avatar- čůrají nám na hlavu a ještě to vydávají za déšť, to je fakt hnus co se děje v týhle republice,kdypak srovnáte platy ostatních regionů s platy v Praze?
To napsal fialka s pekarkou, Bože to jsou předvolební bláboly..