Když se státu něco nedaří, zavede nějakou další regulaci s cílem to vyřešit. Ve skutečnosti ale často pouze zadělá na nové problémy. Podobně se může jevit reforma sociálního systému, která je každopádně potřeba, ale některé její aspekty vzbuzují doslova pozdvižení.
Jak to bude probíhat?
Jedna věc je to, že se všechny dosud vyplácené dávky sjednotí do jedné superdávky, přičemž odborníci se obávají, aby to pro řadu domácností neznamenalo určité osekání financí, které dnes od státu dostávají odděleně.
Ještě horší je však majetkové testování, které budou od roku 2025 provádět Úřady práce. Ano, ty úřady, z nichž značná část se teď zrušila a které už jsou dnes velmi přetížené. Úředníkům nově přibude agenda, kdy budou muset zkoumat, zda žadatel o státní peníze náhodou nemůže využít nějaké svoje vlastní. Tedy zda náhodou nemá peníze na účtu, nějaké vozidlo na zbyt nebo třeba nemovitost, kterou by mohl zpeněžit.
Dá se přitom očekávat, že tento proces, který se nazývá majetkovým testem a k němuž bude muset žadatel o dávky dát svolení, bude administrativně velmi náročný. Může to vést k tomu, že bude Úřad práce doslova zavalený a nebude stíhat svou běžnou činnost. Nakonec to ale dospěje k tomu, že se budou muset nabrat další úředníci, kteří by toto kontrolovali. Možná zamezí nějaké té dávce, ale je velkou otázkou, zda to bude ve výsledku finančně pozitivní, když stát bude muset platit další zaměstnance.
Není to nic příjemného
Na pováženou je také to, že se bude zkoumat majetková situace u lidí, kteří už na tom nejsou tak dobře a kteří se odhodlali přijít si na úřad pro dávky. Jistě, v řadě případů může jít o vypočítavé lidi, ale nesmíme zapomínat na důstojnost těch, kteří se dostali do opravdových problémů a potřebují pomoci.
Další otázkou je potom to, zda je oprávněné lidi nutit, aby se nejprve zbavili svých posledních úspor, případně jiného majetku k tomu, aby si mohli zaplatit třeba jen tak banální věc, jako je nájem. Může jít o úspory, které mají odloženy na ještě horší případy nebo na stáří. Stát ale řekne, že pokud přesáhnou 200 tisíc korun, musí je utratit.
Čtěte také: Největší banka v Česku má problém. Klienti mohou přijít o všechny peníze
Vlastně tedy může dojít k paradoxní situaci, kdy stát u řady občanů ještě zhorší jejich finanční situaci. Je třeba mít na paměti, že se zde jedná s těmi, kdo už tak mají velmi málo a jejichž hospodaření je velmi vachrlaté.
Foto: Shutterstock