Takzvané třinácté důchody jsou velkým tématem ve stále větším počtu zemí světa. Jde o to, že standardně se penze vyplácí podobně jako mzda, tedy jednou za měsíc. To dává dohromady dvanáct výplat, s nimiž musí důchodci vyjít. Zvyšující se životní náklady ovšem pro mnohé znamenají, že to není vůbec jednoduché.
Zařídit si to musíte sami
A tady nastupuje do hry 13. důchod, který je zajímavým výmyslem. Na jedné straně by se totiž daly jednoduše navýšit důchody vyplácené každý měsíc a mělo by to vlastně stejný, ne-li lepší efekt. Pravdou ale je, že na takové důchody už se nedá sáhnout a bude zatěžovat důchodový systém trvale. Kdyžto třináctý důchod je možné vyhlašovat třeba i nárazově a v různé výši. Tedy na co státní rozpočet má zrovna peníze.
Tento model se podle všeho osvědčuje, jelikož ho používají například na Slovensku a nově také ve Švýcarsku. Ovšem tuzemská garnitura nechce o něčem takovém ani slyšet. Přesto se řada důchodců v Česku zařídila takovým způsobem, že si třináctého důchodu už nějakou dobu užívají.
“Poradil mi to vnuk a je to úplně skvělý systém, o kterém jsem netušila. Normálně jsem si v bance převedla úspory z běžného účtu na spořicí účet. Tam mi dávají úrok, který je v podstatě takovým 13. důchodem,” říká sedmdesátiletá paní Helena. “Už jsem to doporučila řadě známých a nikdo to takto neměl zařízené. Teď máme vlastně peníze navíc.“
Měl by to udělat každý
Tady se naráží na to, že spousta důchodců fakticky o tyto peníze v podobě úroků přichází. Pokud si totiž neřeknou, banka jim jejich úspory nebude úročit. Ty jsou přitom v pokročilém věku již poměrně značné a mohou dosahovat i milionů korun.
“Mám našetřeno asi 1,5 milionu a teď na to dostávám 3 % úrok. Každý rok takhle dostanu kolem 40 tisíc korun čistého jen tak. No to mi řekněte, kde to najdete,” popisuje pro server Mix24.cz pan Rudolf. Nechat si úročit se vyplatí prakticky jakoukoliv částku.
Čtěte také: Důchodci pořádně ostrouhají. Stát nečekaně oznámil, jakým způsobem jim sebere balík peněz
Postup je přitom velmi jednoduchý. Stačí dojít na pobočku vaší banky, ať už je to Česká spořitelna, ČSOB nebo Komerční banka, a zde si požádáte o představení spořicích produktů. Nejčastěji jde o spořicí účet, případně termínovaný vklad, kde peníze uložíte na určité období. Potom tam už jen převedete prostředky a kasírujete úroky, které řada lidí používá jako 13. důchod.
Foto: Shutterstock
Mám důchod 14200kc a co dál? Prostě vláda ta si žije královsky za peníze si nakoupí o 50procent levnější jídlo a neustále něco jiného řeší a pomáhají Ukrajině a Ukrajinci u nás dostanou práci a co Češi,moje dcera šla do práce a u vrátnice jste česka běžte domů a Ukrajinka běžte doprace????
Někdo se tady probral ? Mě už to takhle funguje třetím rokem, nebudu psát kolik každý měsíc ale já jsem spokojený
13 důchod 🤔⁉️ Spoření s % úrokem od banky, nazýváte důchodem ⁉️🤨 To nemá s důchodem nic společného. 🫣 Týká se to jen lidí, kteří mají našetřené, nebo uložené peníze v bance. A je jen na bance kolik % je ochotna dát. 🤨 Od vás to zní, jako by měli všichni nadstandardní důchody a nev co z penězi ‼️
A co dělat tím, které nemají co posylat na spořící účet, který mají takové důchody, že neví jak z toho vyžití, ne ještě i sporit
Já jsem jsem asi nějak špatně viděla. O výši německých důchodů se nebudu šířit. Každý z nás snad zná někoho, kdo žil či pracoval v Německu. Já pracovala a žila 7 let ve Španělsku. Světe div se! Mám 13. důchod v červnu na dovolenou a 14. důchod na vánoce… Co k tomu dodat?