V Česku se rozmohl takový nešvar. Odehrává se zejména na silnicích a paradoxně je spojen se slušností řidičů. Jenže také s jejich závažnou neznalostí. Strážci pořádku už toho mají přitom plné zuby a začínají tyto prohřešky řešit.
Je to velká chyba
Vše se točí kolem takzvaných výstražných světel. Má je každé vozidlo a spouští se tlačítkem červeného trojúhelníku na palubní desce. Ve skutečnosti však tento prvek využívá drtivá většina řidičů špatně, a to zejména z neznalosti.
Už název výstražná světla napovídá, že to opravdu není prostředek k tomu, abyste omluvili špatně zaparkované auto, když jste nenašli jiné místo. A už vůbec to není něco, čím byste měli na silnici děkovat ostatním řidičům.
Ve všech případech chybného využití výstražných světel hrozí pokuta. Ta se přitom od 1. ledna 2024 zdvojnásobila, z čehož je jasné, že jde o záležitost, kterou chce policie řešit. Domnělá slušnost za volantem, která však může způsobit pěkný zmatek, vás proto může vyjít draho.
Pokud je totiž tato slušnost špatně uchopená, nemá smysl před ní zavírat oči. Výstražná světla na vozidle slouží výhradně k tomu, abyste účastníky provozu informovali o náhlém brždění, například před kolonou, nebo rovnou zastavení. Pakliže je použijete k tomu, abyste jinému řidiči poděkovali, možná to pochopí ještě on, ale ostatní řidiče to může zmást.
Lidem to jen tak nevymluví
“Nesprávné použití výstražných světel může být od roku 2024 postihováno pokutou až do výše 5 000 Kč ve správním řízení. Přestupek je ale možné vyřešit také příkazem na místě s pokutou do 1500 Kč,” informovala mluvčí Policie České republiky.
Řidiči si ale podle všeho budou dál razit svou. “Normálně to používám k poděkování, když mě někdo pustí. A budu to používat dál. Takový nesmysl mě nemůže zastavit. Každý to přeci chápe,” říká pro server Mix24.cz řidič Miloš z Kladna.
Silniční kontrola to ale bude vidět pravděpodobně jinak, a proto se před tím také varuje. Pravděpodobně čím více řidičů to bude dělat, tím více se na to kontroly zaměří.
Foto: Shutterstock, zdroje: Dopravní akademie, UAMK