Tak dlouho se české domácnosti nedokázaly poučit, až jim bude muset být poručeno. Odborníci dlouhodobě upozorňují na to, že není únosné, aby lidé vyhazovali takové množství jídla, jako je to běžné v České republice. Pravdou je, že země dosáhla určitého stupně blahobytu, avšak lidé stále nejsou tak uvědomělí, aby změnili své nákupní chování.
Kvanta jídla se vyhodí
Řada expertů si přitom změnu slibovala od výrazného zdražení potravin v posledních dvou letech. Bylo to ostatně považováno za jedinou výhodu tohoto stavu. “Měla jsem za to, že když dnes pečivo stojí dvakrát tolik oproti tomu, jak nehorázně levně se prodávalo ještě před nedávnem, že to bude mít na plýtvání vliv. Ale ukazuje se, že se tak děje jen minimálně,” říká pro server Mix24.cz odbornice na plýtvání s potravinami Anežka Malá. “Češi pořád rádi nakupují ve velkém a potom jim to doma zbývá, takže to vyhazují.“
Chování tuzemských domácností se však nelíbí už ani Evropské unii, která tlačí na to, aby se do roku 2030 snížilo o třetinu. Ministerstvu životního prostředí, které má tuto agendu na starost, je však více než jasné, že bez sankcí takového závazku jednoduše nedosáhne.
Podle odhadů ministerstva připadá na jednu osobu v České republice 40 až 60 kilogramů vyhozeného jídla za rok. Dle některých odhadů je to ale ještě podstatně více, mluví se dokonce o 90 kilogramech za rok, jak uvádí server iRozhlas.cz. A to je opravdu hodně.
Půjdou na to přes odpadky
Zatímco třeba řetězce a restaurace se daří tlačit k omezení plýtvání, hlavní žábou na prameni jsou aktuálně právě domácnosti. A právě na ně se chystají sankce. “Už se nahlas mluví o tom, že lidé, kteří nebudou s trochou nadsázky dojídat jídlo, které si koupí, budou platit pokutu,” říká odbornice Anežka Malá. “Samozřejmě si lze těžko představit kontroly v domácnostech, ale bude to řešeno nepřímo skrz vyšší poplatek za svoz odpadu.“
Čtěte také: Obchody v Česku zruší účtenky. Češi se bouří, nebudete vědět, jestli vás nenatáhli
Není to nic nevyzkoušeného. Tento model velmi úspěšně funguje i v zahraničí, a tak by se měl uplatnit i v České republice. Jde o to, že poplatek za svoz odpadu je variabilní a roste podle toho, kolik jídla daná domácnost vyhodí.
Foto: Shutterstock, zdroje: Zachraň jídlo, Ministerstvo zemědělství,