V dnešní době podléhá vše velmi přísné regulaci a život už jednoduše není tak volný jako dříve. Na jednu stranu to slouží jako veřejná ochrana všech občanů, na straně druhé to může být někým považováno za nepříjemné vměšování se do soukromých záležitostí.
Lidé o tom netuší
Kontrola ze strany úřadů je v mnoha ohledech spíše hypotetická, ale to neznamená, že byste některé věci doma neměli mít. V určitých případech to vyžadují například podmínky pojistné smlouvy. Pakliže tak váš domov není vybaven hasicím přístrojem nebo hlásičem požáru, můžete být pojištěni sebelepším způsobem, ale jednoduše vám to bude ve výsledku houby platné.
Pakliže jste v poslední době rekonstruovali nebo pořizovali novou nemovitost, jsou pro vás tyto dvě věci povinné. Ovšem v některých případech to platí i pro ostatní, pokud uzavřeli nějakou pojistku, kde je to uvedeno.
“Vůbec jsem o této povinnosti nevěděl, ale pak jsem si přečetl svou smlouvu s pojišťovnou, a nestačil jsem se divit. Pokud bych si tyto dvě věci nekoupil, prostě by v případě škodní události neplnili,” říká pro server Mix24.cz pan Josef ze Šumperka. “To by nás mohlo vyjít také pořádně draho.“
Není to nic složitého
Pravdou také je, že mít doma hasicí přístroj a hlásič požáru není nic náročného. V obchodě je seženete za pár stokorun, byť je dobré sáhnout po něčem kvalitnějším a spolehlivějším, když už tyto věci pořizujete. V určité situaci totiž mohou zachránit i vás, a tak je dobré se na ně spolehnout.
Nestačí přitom tato zařízení koupit a někam odložit. Každoročně byste měli zkontrolovat jeho funkčnost. Je také dobré vědět, že pokud bydlíte v bytě, tuto povinnost na svou jednotku nemáte. Měli byste ovšem vědět, kde se v objektu přístroj nachází. U rodinných domů jde potom o povinnost pro ty, které byly zkolaudovány po roce 2008.
Foto: Shutterstock, zdroje: KV Elektro, KB Pojišťovna