Je až neuvěřitelné, kolik lidí v České republice má špatně nastavené topení, a to i v době, kdy jsou venku mrazy a oni by potřebovali, aby jejich zařízení jelo na plné pecky. Jenže oni nic netuší a zbytečně platí za teplo, které k nim pořádně nepronikne.
Lidé na to zapomínají
Hlavním problémem bývá špatně odvzdušněné topení. “Člověk by řekl, že to lidé už budou znát, jenže oni na to přes rok vždycky zapomenou, a potom volají, že jim topení netopí. Někteří to klidně i nechají být celou zimu. Potom jim přijde účet za teplo, kterého si pořádně ani neužili,” říká pro server Mix24.cz topenář Miroslav Navrátil.
Část topení určená pro odvzdušnění má obvykle podobu ventilu, který můžete uvolnit šroubovákem, případně speciálním klíčkem, který je k tomu určen. Na některých topeních to ale může být klidně i čudlík, který je potřeba několikrát zmáčknout.
“Každopádně je nutné dosáhnout toho, aby se ze systému dostal vzduch, který v něm tvoří vzduchové kapsy bránící oběhu vody v radiátorech,” vysvětluje topenář Navrátil. Odvzdušňovací ventil najdeme na vrchní straně topení.
Každý to musí vyřešit
Jakmile ho uvolníte, obvykle zjistíte, že jím uniká vzduch. To je neklamný úkaz zavzdušněného systému. Nechte to takto běžet, dokud nezačne vytékat voda. To je naopak doklad toho, že už tam žádné vzduchové kapsy nejsou.
Ale pozor. Pakliže nejprve provedete odvzdušnění, a teprve potom natlakujete kotel na správný tlak, mohou se vám tam zase rychle vytvořit, tudíž budete muset celou proceduru opakovat. Ideální je nejprve navýšit tlak, potom odvzdušnit a případně opět dotlakovat.
Čtěte také: Konec topení dřevem je na spadnutí. Už padají pokuty za krby, způsob topení v Česku se bude měnit
Málo se to ví, ale jde o jedno z nejúčinnějších úsporných opatření, jak ušetřit za topení. Za něj přitom lidé platí desítky tisíc ročně a tímto způsobem mohou snadno ušetřit tisíce korun.
Foto: Shutterstock