Situace je z hlediska důchodového systému doslova kritická. Česká republika v tomto smyslu narazila do zdi přibližně o deset let dříve, než se čekalo. Tím je myšleno to, že tu máme deficit důchodového systému, který se bude už jen prohlubovat, pokud se zásadním způsobem nezmění jednotlivé parametry.
Všechno bude horší
A pochopitelně se v žádném ohledu nemohou změnit k lepšímu. Ba právě naopak, ve všech směrech bude podstatně hůře. Důchodová reforma, která s největší pravděpodobností projde, totiž sníží reálnou výši důchodů v příštích deseti letech. Dle výpočtů to nejvíce dopadne na nízkopříjmové lidi, což je opravdu na pováženou.
Postupně by se měl také navyšovat věk pro odchod do důchodu. Ten by přitom neměl mít žádný strop, ale má vycházet z toho, aby člověk v důchodu strávil přibližně 21 let. To je dlouhá doba, kdy si lidé budou užívat takzvaně na odpočinku, jenže je také potřeba si uvědomit, že je to průměr.
Pakliže se postupně věk pro odchod do penze navýší na nějakých 70 let, bude to znamenat, že někteří se ho prostě nedočkají. Statisticky takových lidí bude podstatně více než dnes. Týkat by se to přitom mělo už dnešních generací dvacátníků a třicátníků.
Dnešní důchodci se mají dobře
Ostatně, různí experti se domnívají, že tato důchodová reforma je ve své razanci stejně nedostatečná a třeba za nějakých pět let bude muset přijít další zpřísnění. Je tedy docela možné, že tento důchodový věk se bude týkat mnohem větší části populace.
Je přitom zajímavé, že přijímaná opatření se prakticky vůbec nedotýkají současných penzistů. Už dnes je proto jisté, že ti se budou mít historicky vůbec nejlépe. Zatímco ti, kdo na ně teď platí, budou pravděpodobně třít bídu s nouzí.
Čtěte také: V roce 2025 nedostanou tito důchodci žádný důchod. Ještě to ale neví, je to hrozná šlamastyka
Lze to vnímat jako krajně nespravedlivé, ovšem není tu žádná síla, která by dokázala toto ovlivnit, respektive docílit toho, aby se sáhlo na dnešní důchody. Ty by se také klidně mohly snížit, jenže to prostě neprojde.
Foto: Shutterstock