Jedním z největších témat dnešních dnů jsou jednoznačně koncesionářské poplatky pro Českou televizi, které musí lidé platit. Někdo by snad mohl podotknout, že pokud není k řešení nic důležitějšího, máme se vlastně docela dobře. Jenže situace kolem ČT už je neudržitelná a něco se zkrátka musí stát.
Lidé toho mají dost
Je přitom paradoxní, že krátkodobě si veřejnoprávní televize pravděpodobně polepší. Poté, co už to vypadalo, že navýšení poplatků spadne pod stůl, rozjela televize obrovskou akci, ve které hrozila propouštěním a rušením oblíbených pořadů. To vše v situaci, kdy hospodaří s vydatným rozpočtem o sedmi miliardách korun. Jenže chce zkrátka víc.
Počátkem příštího roku tedy skutečně nejspíše dojde k prosazení vysoce kontroverzního záměru, který nezvyšuje jen poplatky, ale navíc je nutí platit i ty, kdo doma nemají televizní přijímač, ale jsou pouze připojeni k internetu. Vždyť co kdyby se náhodou koukali na iVysílání, že? Česká televize by si ho pochopitelně mohla dát za placenou bránu, ovšem to by pak nemohla nutit každého, aby platil.
Podobných snah už má ale většina populace opravdu plné zuby, a tak je tu jednoznačná poptávka po ukončení koncesionářských poplatků. Reálně to bude znamenat zrušení veřejnoprávnosti, přičemž z České televize se stane státní médium, které se bude hradit přímo ze státní kasy.
Jednoduše to zruší
Podobný model funguje v řadě zemí, přičemž v poslední době na něj mnohé přecházejí. “Pokud budeme ve vládě, koncesionářské poplatky zrušíme. Financování veřejnoprávních médií nastavíme z rozpočtu tak, jako je to ve Švédsku, Dánsku, Belgii a v dalších 14 zemích EU,” slíbil veřejně Andrej Babiš.
“Je to pro mě důležité téma a hlas dám tomu, kdo poplatky zruší. Nejlepší by bylo také Českou televizi radikálně osekat, a to na jediný kanál, kde by si tedy něco mohli vysílat, když už to musí být,” říká pro server Mix24.cz pan Miroslav Pastrňák.
Čtěte také: Česká televize má velký průšvih. Moravec to tentokrát pořádně pohnojil. To je konečná
Je přitom těžko pochopitelné, že zastánci České televize v dnešní době argumentují tím, že v západních zemích jsou veřejnoprávní média klíčová. Zdaleka tomu tak ale není.
Foto: Shutterstock, zdroje: Kurzy, ČT24, Mediář