Lidé stále používají dřevo jako jeden z hlavních způsobů vytápění. Je však třeba si připustit, že se nad ním pořádně smráká a je velkou otázkou, zda se vůbec do budoucna bude smět používat. Kritikům vadí, že produkuje nejrůznější emise. Je tedy docela možné, že se na něj brzy zaměří. Ostatně, v některých zemích se postupně zakazují některé krby. Také v Česku došlo k tomu, že už nesmíte používat kotle první a druhé emisní třídy.
Lidé to pořád dělají
V České republice má přitom topení dřevem obrovskou tradici, a to především jeden specifický způsob. Dřevo je stále vnímáno jako svého druhu veřejný statek. Mnozí mají pocit, že mohou jednoduše vyrazit do lesa, a co najdou, to si také mohou odnést a následně ztopit. Nutno říct, že je to hodně atraktivní, jelikož takto vlastně topíte zcela zdarma.
“Ano, dělám to tak odjakživa. Dřevo a uhlí je dnes hodně drahé, nemluvě o plynu nebo elektrice, a tak si na dříví chodím jednoduše do lesa. Nebudu říkat kam, ale je ho tam vždycky dostatek,” říká pan Petr z Jihlavy.
Sám si přitom příliš neuvědomuje, že dělá něco špatného. Pravdou totiž je, že daný les někomu patří, ať už je to stát nebo soukromník. A ten si s dřevem může nakládat dle vlastního uvážení, pokud samozřejmě dodrží lesní zákon. V žádném případě se však nepočítá s tím, že by mu do lesa chodili lidé a dřevo mu brali. Nárok na něj nemají ani v moment, kdy už je pokácené nebo spadlé.
Něco si vzít můžete
Je tu jedna výjimka, která však dělá více škody než užitku. Lidé mají zažito, že si mohou v lese dříví nasbírat, a tak to také mnozí dělají. Jenže to se vztahuje pouze na klestí, které má v průměru do 7 centimetrů. To jsou v podstatě větvičky, kterých si skutečně můžete nabrat, kolik unesete nebo uvezete.
Čtěte také: Konec topení dřevem je na spadnutí. Už padají pokuty za krby, způsob topení v Česku se bude měnit
Problém je v tom, že když už někdo na klestí vyrazí do lesa, mnohdy se neubrání tomu, aby nevzal i něco mnohem většího. Jenže to může skončit opravdu nepříjemnou pokutou, která se potom hodně nevyplatí.
Foto: Shutterstock, zdroje: Kouzlo lesa, Optimtop, Lesy ČR