Ačkoliv by se mohlo zdát, že jakmile vám vznikne nárok na důchod, už ho máte napořád a nikdo vám ho nesebere. Lidé počítají s tím, že se bude už jen navyšovat, nikoliv klesat. Jenže existuje řada případů, kdy může být důchod zrušen, a to třeba i zpětně, pokud se ukáží nové skutečnosti.
Věci se mohou měnit
To potom vede k tomu, že Česká správa sociálního pojištění takové neoprávněně vyplacené důchody vymáhá zpět. Může se pak stát i to, že budete vracet stovky tisíc korun, které jste kasírovali omylem, ať už schválně nebo nedopatřením.
Pravdou totiž je, že existuje více forem důchodů než jen ten starobní. U toho k tomuto většinou nedochází, ale děje se to například u dalších forem důchodů, jako je invalidní, vdovský nebo sirotčí.
Nedávno obletěla Českou republiku zpráva o 24leté ženě, která neoprávněně pobírala sirotčí důchod. Ten jí byl vyplácen logicky tehdy, když byla bez příjmů a neměl se o ní kdo starat. Jenže potom ukončila studium a už na takový důchod nárok neměla. Ona se to ale snažila fingovat a doložila například i falešné potvrzení ke studiu.
Může to skončit špatně
Celkem způsobila škodu 100 tisíc korun, kterou bude muset pochopitelně nahradit. Jenže to není všechno. Celá záležitost už je v trestněprávní rovině, tudíž ji hrozil také vysoký trest odnětí svobody.
Podobné situace nastávají při vyplácení vdovských důchodů. Často totiž dochází k tomu, že ho někdo dlouhé roky pobírá, jenže potom se znovu ožení nebo vdá. Tím ovšem nárok na takový důchod zaniká. Pakliže si ho necháte vyplácet nadále, porušujete zákon a budete ho muset vrátit.
Čtěte také: Důchody 2025 odhaleny. Je to tady, Češi dostanou pořádně přidáno
Všechny změny, které mohou mít nějaký dopad na výplatu vašeho důchodu, musíte nahlásit ČSSZ obvykle do osmi dnů od takové změny. Rozhodně nelze počítat s tím, že si úřad bude informace zjišťovat sám a podle nich vám měnit výši důchodu, případně ověřovat nárok na něj. Pokud důchod pobíráte, vyjadřujete tím také skutečnost, že na to máte nárok.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV