Mobilní telefon je pro většinu lidí středobodem jejich dne. Nejenže na něm řeší soukromé, ale také pracovní záležitosti. Je to prostředek využívaný ke spojení s vašim okolím a přáteli, navíc v něm lidé mají například email, kalendář, poznámky a spoustu dalších důležitých věcí.
Velmi zvláštní opatření
Málokdo si uvědomuje, jak je pro něj mobilní telefon ve skutečnosti důležitý. Mnozí to zjistí až tehdy, když ho například ztratí nebo jim ho někdo ukradne. Najednou jsou doslova nahraní a musí si urychleně obstarat náhradu.
Není tedy divu, že právě na vlastnictví nebo koupi mobilního telefonu se teď nejrůznější instituce a úřady snaží navěsit další a další poplatky, které jejich majitelé budou muset platit. Jako první to napadlo Českou televizi, která se snaží prosadit, aby koncesionářské poplatky musel platit každý, kdo je nějakým způsobem připojen k internetu. A drtivá většina lidí má takové připojení v mobilu, kde teoreticky může sledovat internetovou nabídku ČT. Jak se zdá, nakonec se to nejspíše povede prosadit, a proto se tomu také přezdívá “daň z internetu” nebo “daň z mobilního telefonu”.
To však ale zdaleka není všechno. Po svých penězích touží také Ochranný svaz autorský (OSA), která je lidmi považován za dokonalou příživnickou instituci, která nic nepřináší, ale pouze vybírá peníze, jež se potom často nedostanou ani k interpretům, ale končí v této organizaci, respektive u jejích funkcionářů.
OSA už prosadila, že se bude platit poplatek z každého úložiště, které si lidé zakoupí, protože na něm teoreticky může být skladována nelegální hudba nebo videa. Vychází se tu z jakési presumpce viny, kdy se automaticky počítá s tím, že se zákazníci budou chovat nějakým způsobem.
Mobilní telefony byly z tohoto nařízení dosud vyňaty, ovšem OSA usiluje o to, aby se tam zařadily, jelikož podle ní lidé mají nelegální obsah uložen právě v telefonech. Ráda by tedy, aby se při prodeji telefonu za každý jeden gigabajt (GB) úložného prostoru v telefonu platilo 1,5 Kč. Maximální částka na zařízení by činila 90 Kč.
Nejsou to malé peníze
“To snad nemohou myslet vážně. Já si na telefonu platím několik služeb formou předplatného a rozhodně nebudu platit nějaký vydřidušský poplatek,” říká pro server Mix24.cz pan Josef z Prahy. “Je nehoráznost vůbec něco takového požadovat.“
V současné době by to znamenalo, že by byl uplatňován poplatek ve výši 90 Kč v podstatě plošně, protože většina telefonů má dnes paměť alespoň 64 GB, ovšem typické už jsou násobky takových úložišť.
Čtěte také: A je to tady. V Česku začali zakazovat mobilní telefony. Kdy přijde řada na vás?
Pakliže by se to podařilo prosadit, lidé by se tomu jednoduše nevyhnuli, jelikož částku by do prodejní ceny museli promítat dovozci či prodejci. Zcela jistě by to znamenalo zdražení těchto zařízení. Odhady počítají s tím, že by OSA mohla takto vybrat 270 milionů korun ročně, a to v podstatě za nic.
Foto: Shutterstock, zdroje: OSA, Mobilmania
To je ale žumpa, Mix24!