Situace v České republice není po ekonomické stránce obyvatel vůbec růžová. Ačkoliv si někteří žijí nad poměry, spousta lidí má dnes problémy s tím, aby si vůbec mohli obstarat dostatek potřebných potravin, případně si mohli doma zatopit na příjemnou teplotu.
Mnozí už to dělají také
Všechny tyhle věci totiž výrazně zdražily. Stát navíc podporován Evropskou unií ještě chce domácnostem házet klacky pod nohy, když se od roku 2027 chystá zavedení emisních povolenek třeba na topení plynem nebo uhlím. Ročně se potom topení prodraží klidně o 9 tisíc korun.
Není tedy divu, že Češi hledají alternativy a také je nacházejí. Například pan Roman z Tanvaldu letos už druhou zimu topí zcela zdarma. O svůj postup, který hodlá praktikovat i do budoucna, se teď podělil s veřejností. Mnoho lidí je nadšených a začíná tento způsob opakovat.
“Celý vtip je v tom, že můžete jít do jakéhokoliv lesa a tam si prostě naberete dřevo,” vysvětluje pan Roman Hadrbolec pro server Mix24.cz. “Ale pozor, nemůžete sbírat jakékoliv dřevo. Povolen je pouze sběr klestí, které má průměr do sedmi centimetrů. Jenže to bohatě stačí.“
Je to opravdu účinná metoda
Takové dřevo pochopitelně nelze ztopit jako takové, protože by to nebylo vůbec optimální. Je potřeba si vyrobit domácí brikety, které naopak hoří parádně. “Jediné, co k tomu potřebujete, je drtička a potom lis na brikety. Obě tato zařízení nejsou drahá a lze je pořídit na nějakém bazaru z druhé ruky,” radí pan Roman.
On sám si je pořídil za pár tisíc a nepoužívá je jen pro vlastní potřebu. “Začal jsem brikety dělat i sousedům, takže nejenom že mám topení zadarmo, ale ještě si něco přivydělám. Pokud máte čas, klestí je v lese zkrátka neomezeně,” říká o svém byznysovém záměru.
Čtěte také: Kdo si v roce 2025 zatopí špatným dřevem, ten se nedoplatí a ještě skončí ve vězení
Podle svých zkušeností říká, že na drcení je nejlepší použít klestí s průměrem do pěti centimetrů. Čím sušší je takové dřevo, tím je to samozřejmě lepší. Do lisu na brikety lze potom přidat i různé kartony, protože výsledné palivo bude potom lépe hořet.
Foto: Shutterstock, zdroje: TZB Info, Estav