Leden roku 2025 nezačíná vůbec dobře. Zcela nečekaně dochází k tomu, co se očekávalo už před rokem nebo dvěma. A to velkým problémům společností působících v České republice. Ty se dlouho držely, ale nakonec je ekonomické faktory dohnaly.
Všechno jde do kopru
V Česku začíná být problematické podnikat, protože tu rychle rostou mzdy, ale třeba i ceny energií a všech možných surovin. Nikoho to navíc příliš nezajímá, takže se s tím nic nedělá. A důsledkem toho jsou zprávy o tom, že na zdejším trhu končí hned několik firem. Jde například o výrobce potravin Dr. Oetker nebo výrobce pneumatik Mitas.
V krátkém sledu pak přichází další negativní zpráva. Společnost Spolana z Neratovic totiž oznámila, že na dlažbu propustí drtivou většinu svých zaměstnanců. V příštích měsících se to bude týkat nejméně 500 lidí. Ve firmě potom v omezeném provozu zůstane 150 zaměstnanců, byť ani oni nemají svou práci jistou, když je firma takto rozkymácená.
Situace je opravdu tristní, protože Spolana dlouhodobě patřila k velmi výdělečným podnikům. Sama firma teď přiznává, že ji dosáhla celoevropská iniciativa pro snižování emisí uhlíků. Její výdělečná produkce se kvůli nejrůznějším povolenkám a regulacím neudrží nad hladinou.
Výroba rychle končí
Dojde k ukončení výroby látky známé jako kaprolaktam, která se používá pro sportovní oblečení a potřeby. Výhledově potom ukončí také výrobu známého plastu PVC. Zachovat se naopak má výroba kyseliny sírové.
“Hospodářské výsledky společnosti Spolana zásadně ovlivňuje dlouhodobý pokles poptávky po petrochemických produktech zejména kaprolaktamu způsobený makroekonomickým zpomalením a následnou stagnací, vyššími výrobními náklady v Evropě a tedy nižší konkurenceschopností ve srovnání s producenty z USA a Středního Východu,” konstatovala společnost ve své tiskové zprávě.
Čtěte také: Už to ruplo. V Česku končí 200 let stará firma. Ustála všechno, ale tohle už ji položilo. Strašná šlamastyka
Výroba Spolany byla uměle zdražována zbytečnými požadavky, až došlo k tomu, že je na trhu nekonkurenceschopná. To ovšem neznamená, že by se jí vyráběné látky přestaly používat. Jen se budou dovážet třeba ze Spojených států amerických nebo Číny. Tam se budou nadále vyrábět a samozřejmě i znečišťovat životní prostředí. Pro zákazníky v Evropě ale budou mimo jiné dražší, protože ubude konkurence a navíc bude třeba připočítat přepravní náklady.
Foto: Shutterstock