Lidé dlouhou dobu doslova ignorovali problémy, které pramenily ze změny životního prostředí a s ním spojené změny klimatu. Většina se domnívala, že se to zase nějak samo od sebe zvládne, případně přežene. Jak se ale ukazuje, pravý opak je pravdou.
Je třeba se připravit
Podle všeho byl totiž překročen takzvaný bod obratu. To je moment, do kterého se dalo ještě mnohé zvrátit, kdyby byla snaha. Jakmile je ho ale dosaženo, znamená to, že se spustí kaskáda nejrůznějších jevů, které už nelze vůbec nijak zastavit.
Další desítky a stovky let tak budeme pravděpodobně svědky projevů počasí, na jaké jsme si sami zadělali. Je potřeba počítat s tím, že do Evropy, a Českou republiku nevyjímaje, přijdou věci, které jsme tu vůbec neznali. Budou to hlavně velmi prudké deště, drsné bouřky a také tornáda. To vše se potom bude rychle měnit do úmorných veder, která půjdou jen velmi obtížně zvládnout.
Tyto jevy jsou tu už dnes, ovšem World Weather Attribution informuje o tom, že v dalších 10 letech ještě pořádně posílí. Na jedné straně se budou střídat období silných lijáků, které povedou k povodní, a na straně druhé potom sucha, kdy voda v krajině zase bude významně chybět.
“Musíte se připravit na to, že vítr bude vát mnohem vyšší rychlostí, což způsobí to, že bouřky napáchají výrazně více škod. Budou přicházet tvrdé supercely v průběhu celého roku a v důsledku toho propuknou povodně,” informoval geofyzik Bill McGuire na webu Daily Mirror.
Už se s tím nic nenadělá
Je potřeba počítat také s tím, že se tu objeví deště typu monzunů, které dosud v Evropě nebyly. Pak budou následovány krupobitím, a to v intenzitě a délce, na jakou nejsme zvyklí.
Zajímavé na tom je, že ráz počasí už se zřejmě definitivně proměnil a vzdor všem snahám už se s tím nic nenadělá. A tato období mají značnou setrvačnost, takže tu něco takového může být i stovky let. Znamená to, že dnes žijící lidé už nic jiného nepoznají.
Někteří experti proto volají po tom, aby se proti této změně přestalo bojovat, ale aby se jí lidé naopak přizpůsobili. Znamená to značným způsobem proměnit infrastrukturu, aby dokázala s takovými projevy lépe pracovat.
Foto: Shutterstock