Většina lidí nosí občanský průkaz stále při sobě, a to obvykle v peněžence. Málokdo si přitom uvědomuje, jak je to vlastně rizikové. Sice se může na počkání prokázat a řešit spoustu věcí, které vyžadují předložení dokladu, ovšem také může o své “papíry” jednoduše přijít.
O peníze přijdete rychle
Ačkoliv už se o tom zase tolik nemluví, lapkové v ulicích jsou stále aktivní. Jejich revírem jsou zejména těsné prostory, kde dochází ke zmatkům, a lidé se tu o sebe standardně otírají. Jde třeba o prostory metra, kde vám mohou peněženku nepozorovaně odcizit z kapsy, případně kabelky.
V lepším případě to dopadne tak, že přijdete o hotovost a lupič se ještě pokusí vybrat vám co nejvíce peněz z vašich platebních karet. To vše ale mohou být maličkosti, jelikož nezná PIN, a tak může provést jen několik bezhotovostních transakcí.
Co je však mnohem horší a co se děje stále častěji, to je právě zneužití občanského průkazu. “Jednou jsem takhle ztratil peněženku. Jednoduše jsem vše odepsal a za čas jsem si požádal o novou občanku,” líčí pro server Mix24.cz pan Jiří svou nepříjemnou příhodu. “Jenže potom jsem zjistil, že mám zažádáno o půjčku v bance ve výši 500 tisíc korun.“
Banky většinou zasáhnou
Žádost podle všeho úspěšně prošla prvním kolem a byla zachycena prakticky náhodou při dalším prověřování. Stačilo tedy málo a dotyčný přišel o půl milionu korun, které už by pravděpodobně nikdy neviděl. Byly by totiž vybrány na cizí účet, ze kterého by potom zmizely v hotovosti bez možnosti je získat zpět.
V tomto případě už by bylo na pováženou, zda nepochybila třeba i banka. Ty naštěstí mají propracované mechanismy, že se to ve většině případů podaří zachytit. Trochu sofistikovanější pokus by však již mohl projít.
Banky proto upozorňují, že je potřeba si na své doklady dávat dobrý pozor. Pakliže zaznamenáte ztrátu občanského průkazu, měli byste to okamžitě nahlásit na policii, aby došlo k jeho zablokování.
Foto: Shutterstock, zdroje: portal.gov, MV