Tyto stížnosti jsou velmi pravidelné. Týkají se toho, že stát důchodcům neplatí takové důchody, jaké by podle jejich názoru potřebovali. Jenže tady je třeba pečlivě vážit, zda si to důchodový systém může ještě dovolit a mezi tím, aby senioři měli zaručenu alespoň základní životní úroveň.
Možnost má každý
V posledních letech se přeci jen podařilo dosáhnout stavu, kdy je možné žít i z pouhého důchodu, který v průměru dosahuje 21 tisíc korun. Samozřejmě to ale není příliš a nějaké to přilepšení by se rozhodně hodilo.
Pravidelně se tak objevují zkazky o 13. důchodu. Ten je vyplácen například na Slovensku a nedávno si ho odhlasovali také ve Švýcarsku. Reálně samozřejmě nejde o nic jiného než navýšení důchodů o adekvátní částku. Jen se potom vyplácí ještě v dalším termínu.
V České republice se toho zřejmě jen tak nedočkáme, protože tu řešíme opačný problém, a tím je nedostatek peněz. Jak ovšem upozornil finanční analytik Jaroslav Brychta, drtivá většina důchodců si může třináctý důchod opatřit svépomocí.
Peníze mohou vydělávat
Podle něj je až trestuhodné, jak moc peněz leží důchodcům na neúročených běžných účtech nebo dokonce obstaróžních vkladních knížkách, a to jen proto, že tito lidé neví o dalších možnostech. Vyzval proto jejich ratolesti, aby jim s tím pomohly.
A už to nese ovoce. “Zřídili mi spořicí účet, kam jsme dali milion, který jsem měl ušetřený,” líčí 70letý pan Josef. “Teď nechápu, jak jsem ho mohl nechat tak dlouho ležet bez výnosu. Vždyť mi posílají 30 tisíc ročně a jeden čas to bylo i 50 tisíc.“
Čtěte také: Stát příjemně překvapil. Důchodci dostanou okamžitě 13. důchod
Jde o úrokový výnos z uspořených prostředků, který lze využít jako zajímavý příjem. Lze přitom vycházet z toho, že lidé v důchodovém věku už mají určité signifikantní úspory. Alternativně potom disponují nemovitostí, kterou mohou teoreticky prodat a získané prostředky vložit právě na spořicí účet či termínovaný vklad.
Foto: Shutterstock