
Lidé se dnes často domnívají, že věci fungují tak nějak automaticky a že je není potřeba tolik kontrolovat. Jenže opak je pravdou. A v některých případech může mít opomenutí skutečně nemilé následky. Typické je to hlavně pro komíny.
Můžete přijít o všechno
Ačkoliv toto nařízení platí už velmi dlouhou dobu, stále není dodržováno takovým způsobem, jak by mělo. Řeč je o kontrole komínů před topnou sezónou. Za tu přitom neodpovídá nikdo jiný než právě majitel domu, na kterém se komín se svou spalinovou cestou nachází.
“Revize komína a přidružených spotřebičů musí být provedena každý rok, a to ještě předtím, než se začnou používat,” říká kominík Rudolf Kára. “Opravdu lidem doporučuji, aby se toho drželi, protože jinak jim nehrozí jen pokuta, ale především to, že jim chytne barák. A pokud pak nepředloží dokument o provedení revize, pojišťovna jim nedá ani korunu.“
Kontrolu spalinové cesty předepisuje zákon, přičemž na ní napojený spotřebič je také potřeba zkontrolovat alespoň jednou ročně. Jedinou výjimku mají plynové kondenzační kotle, u kterých stačí revize jednou za dva roky.

Je tu nemalý háček
Pakliže kontrolu neprovedete, poměrně vážně vám hrozí, že vám v komínu chytnou nevymetené saze. Problémů ovšem může být celá řada a prověřit by je měl vyškolený profesionál. Rozhodně nestačí, když se budete o komín starat sami.
Sankce za nedodržení tohoto nařízení může být značná. Fyzickým osobám hrozí, že budou platit 10 tisíc korun, právnickým potom dokonce 100 tisíc.
Čtěte také: Pokud nevyměníte starý kotel, dostanete pokutu
V České republice však už pár měsíců panuje nepříznivá situace v tom smyslu, že byl vydán zákaz používat kotle 1. a 2. emisní třídy. Ve spoustě domácností však stále tvoří teplo domova. A takové se teď bojí přizvat kominíka nebo revizního technika. Revize už oficiálně ostatně nemůže být udělena. Reálně potom ale hrozí vznícení a škody za miliony korun.
Foto: Shutterstock, zdroje: Pražská plynárenská, Epet