![](https://www.mix24.cz/wp-content/uploads/2023/05/plynovy-kotel-1.jpg)
Majitelé plynových kotlů v České republice jsou ve velké nejistotě. A to je problém, protože jde o dominantní způsob vytápění rodinných domů, ale třeba i menších bytových domů, a to i poté, co tu proběhla velká kampaň doplněná dotačními tituly pro tepelná čerpadla.
Jedna rána za druhou
Ta však spíše naplno ukázala, jak moc jsou plynové kotle kvalitním produktem a čerpadla jen něčím, co je horko těžko nahrazuje. Navíc se projevilo, že ony slibované úspory na energiích byly spíše na papíře a že zdaleka nedosahují takových rozměrů. Ostatně, u některých domů to dopadlo hodně špatně, a to tak, že tam za vytápění utrácejí stejně, ne-li více, ale nemají tak kvalitní tepelný komfort.
Jenže plynové kotle zkrátka nejsou trendy, a to z několika důvodů. Předně ke svému provozu vyžadují plyn, na kterém je Česká republika závislá z jiných zdrojů. To by se ale ještě dalo nějak zvládnout, protože se ukazuje, že plynu je na světě velké množství a dá se transportovat různými způsoby. Horší je, že plyn je také fosilní palivo, a to nezapadá do současné koncepce.
Brzy se proto začalo mluvit o tom, že se plynové kotle zakážou. V Německu už byl připraven předpis na rok 2024, ovšem po upozornění expertů, že by mohl celý trh zkolabovat, od toho raději ustoupili. Ale i v Evropě se začalo spekulovat o zákazu prodeje nových kotlů.
![](https://www.mix24.cz/wp-content/uploads/2023/06/plynovy-kotel.jpg)
Samé naschvály
To ovšem vyvolalo značnou nevoli u veřejnosti, a tak se o tom nemluví už takto explicitně. Jenže se dělají kroky, které povedou k tomu samému. Zkrátka aby se lidé plynových kotlů vzdali. Od roku 2025 se v České republice navyšuje stálá měsíční platba za odběr plynu. A to jen za to, že jste k němu připojeni, bez ohledu na odběr.
Jde o regulovanou část ceny ze strany Energetického regulačního úřadu, který tyto páky používá i k tomu, aby ovlivnil preferované zdroje vytápění. Paradoxně je zdražení obhajováno tím, že poklesl počet připojených míst v důsledku řady těch, kdo přešli na tepelná čerpadla. Jiný příběh už je ale to, že i jejich majitelům od loňska vzrostla regulovaná část ceny elektřiny.
Čtěte také: Zákaz plynových kotlů. Už v roce 2025 se mají instalovat výhradně tepelná čerpadla
To ovšem není zdaleka nejhorší. Od roku 2027 bude zaveden systém ETS2, což není nic jiného než emisní povolenky pro domácnosti. A jelikož plyn do tohoto systému spadá, domácnostem se prodraží. Odhaduje se, že by to pro průměrnou domácnost mohlo být o 5000 až 7000 korun ročně.
Foto: Shutterstock