
Bohužel již několik let platí, že Česká republika patří mezi nejdražší země v celé Evropě, pokud jde o ceny potravin. O nich se nedá říct nic jiného než to, že se tu utrhly doslova ze řetězu. Vůbec nijak nesouvisejí s náklady obchodních řetězců na jejich pořízení a už vůbec nereflektují celkovou cenovou hladinu v zemi a zejména potom příjmy obyvatel.
Všechno se to potvrdilo
V tuzemsku působící řetězce se zkrátka rozhodly, že Čechy pořádně odrbou. Děje se tak prostřednictvím marží, které jsou nastaveny nebývale vysoko. Rozhodně podstatně výše než třeba v Polsku nebo v Německu. Zejména srovnání s druhou zmiňovanou zemí je skutečně zarážející. Působí tu totiž právě hlavně německé řetězce, které na domácím trhu působí s mnohem nižší marží, a to navzdory tomu, že tamní kupní síla je mnohem vyšší.
Jak upozornil server Novinky.cz, hospodaření velkých řetězců v České republice a v Německu se velmi výrazně liší. Asi nejvíce je to znát na působení Lidlu a Kauflandu, které patří stejnému majiteli, a to společnosti Schwarz Gruppe.
Je přitom zajímavé, že tyto dva řetězce byly v minulosti vnímány jako spíše ty levnější, ovšem v poslední době také výrazně navýšily své ceny, a to v podstatě na úroveň konkurence. Že nakoupíte v Lidlu levněji než jinde, to už dnes zkrátka neplatí.
Zatímco u sousedů je to stále platné. Třeba Kaufland má v Německu marži 1,9 %, což je u rychloobrátkového řetězce poměrně normální, jakkoliv se to zdá být jako nízké číslo. Z obrovského obratu zkrátka i tak dokáže vydolovat docela slušný zisk.

Dříve to nebylo jasné
Jenže v České republice má Kaufland marži takřka 4 %. Důvodem je především to, že zde operuje s nižšími náklady a potraviny prodává dráže.
U Lidlu je to pak ještě patrnější. Tento řetězec dokázal svou marži v Česku vyšponovat na nebývalých 6,3 %. Dosáhl toho svou efektivitou, jejíž výhody tu však dále nepřenáší na zákazníky, zatímco v Německu ano. Tam má totiž marži jen 2,7 %.
“Jsem ráda, že to konečně vyšlo najevo a někdo takové srovnání udělal. Teď je naprosto jasné, kdo tu vysoké ceny potravin způsobil. A je na čase s tím začít něco dělat,” říká pro server Mix24.cz paní Kamila z Berouna.
Čtěte také: Obchodní řetězce už neví, jak vás rozzuřit. Nově budete platit poplatek 300 Kč, abyste si mohli nakoupit
Ne všude si přitom vysoké ceny v obchodech nechávají líbit. Například v Chorvatsku začali zákazníci supermarkety, které se pokusily o podobný krok jako v Česku, jednoduše bojkotovat.
Foto: Shutterstock
By mě zajímalo co s tím chce kdo co dělat. By se asi musel prosadit nějaký zákon.
Já už dodržuji bojkot a v pátek nechodím nakupovat a v Lidlu jsem už měsíc nebyl 😖, ale pořád vidím u Lidlu plné parkoviště a vidím hodně plné nákupní vozíky, takže spousta lidí má peněz hodně a není potřeba řetězec omezovat 😅
Je to hnus co si tady tetezce dovoluji a je opravdu nejvyšší čas s tím něco udělat. Ministerstvo obchodu a průmyslu byje mělo chytit “pod krkem ” a říct a dost. Jsme snad horší zákazníci než Němci? Tam by si to nedovolili. A to nemluvím o kvalitě výrobků, kterou jsou schopni zde prodávat.
Když toto říkali odpůrci Kauflandů na začátku 90 let, tak nás vládnoucí ekonom přesvědčoval a tom že nám odpůrci (většinou komunisté) lžou . Dnes někteří objevují pravdu a to že nám tenkrát příznivci ODS neříkali pravdu
Jsem rád, že se zdražuje. Ale málo! Příliš a přespříliš málo! Neboť lidi v Čechách mají nezaslouženě nadbytek peněz! A k tomu ještě plýtvají jak s potravinami, tak s energiemi! Pak si Češi stěžují, že mají nízké platy! Nízké nemají! Mají nezaslouženě vysoké platy, protože plýtvají se vším co se dá! Češi žijí v přepychu, každý chudák dneska jezdí autem, většinou vidíš na silnicích staré, čtyřicet let (!) staré kraksny, ale musí to mít! Zajímavé, že vždycky si stěžují ti, kteří nepoznali bídu. Je to zkrátka rouhání. Češi, zamyslete se! Povede to k vaší spokojenosti.
Ne to neni pravda, za všecko mužou zemědělci. Akorad cena za tunu pšenice je stejná jako za komunistu jen ty náklady jsou dražší, nafta, osivo, postřik, lidi, stroje. Ještě že jsme v eu a máme ty dotace