
Měla to být výrazná pomoc s úsporou energií. Ovšem teď si mnozí Češi, kteří si nechali na střechu svého rodinného domu nainstalovat solární panely, jednoduše trhají vlasy na hlavě. Postupem času se totiž objevují negativa celé záležitosti, kterých přitom není vůbec málo.
Začíná to být složité
Už před časem někteří odborníci upozornili na skutečnost, že panely postupem času ztrácí svou účinnost. Některé více, jiné méně. Důvodem je často nekvalitní produkce z Číny, přičemž když už chcete solární panely reklamovat, obvykle zjistíte, že daná společnost již formálně neexistuje. To přitom často platí i o tuzemských prodejcích a instalačních firmách.
Dále už se potom objevily případy, kdy se solární panely na střeše domu jednoduše vzňaly a způsobily tak obrovské škody. To přitom ale zdaleka není všechno.
S domácí fotovoltaickou elektrárnou se totiž pojí nejrůznější povinnosti, které je třeba splňovat. Hodně se týkají přetoků zpět do sítě, které jsou aktuální zejména v letních měsících, kdy do panelů pere slunce a zároveň není takřka žádný odběr.
Nově přitom platí, že od 1. července 2025 musí mít fotovoltaiky dva EAN kódy, a to na spotřebu a na výrobu. V případě toho výrobního je třeba mít s obchodníkem podepsanou smlouvu, kdy tento přebírá odpovědnost za odchylku, jež spočívá v rozdílu mezi skutečnou a plánovanou výrobou.

Lidé o tom neví
“To mi říkáte novou věc. Vůbec o tom nevím a mám jen jeden EAN kód. Popravdě, kdybych věděl, jaké budou se soláry starosti, vůbec bych si je na střechu nedával. Vždyť to stejně vyrábí hlavně v létě, kdy elektřinu nepotřebuji, a pak mám ještě strach, jak do toho pere sluníčko, aby nám to nechytlo,” říká pan Michal z Benešova.
Nová povinnost se podle všeho týká desítek tisíc domácností, které o ní vůbec netuší. Pakliže přitom příslušná opatření nepřijmou, hrozí jim skutečně vysoké pokuty. Ostatně, i to už se mnoha domácnostem stalo. Jednoduše dodávaly do sítě, aniž by k tomu měly povolení, a následovala sankce.
Čtěte také: Lidl začal s prodejem solárních panelů na balkon. Elektřinu tak může mít zadarmo úplně každý
Teď se navíc budou muset domluvit s obchodníkem na podmínkách. Ukazuje se, že přetoky do sítě mohou být velký problém, a tak není vyloučeno, že za to lidé budou muset ještě pořádně platit.
Foto: Shutterstock, zdroj: ČEZ, EON