
Je známou věcí, že důchodci v České republice šetří každou korunu. A mnohdy je to skutečně potřeba, protože než dostanou nový důchod, v podstatě všechno utratí. A to i navzdory tomu, že průměrná penze dnes činí 21 tisíc korun, ovšem je třeba zohlednit rostoucí náklady úplně všeho, zejména potom za potraviny, které senioři nakupují nejvíce.
Peníze chybí
Z tohoto pohledu se jeví jako nepříliš prozíravé tuto vrstvu obyvatel ještě více zatěžovat. Jenže se tak skutečně děje, a to formou nejrůznějších poplatků, jež jsou navázány přímo na pobírání důchodu.
Jedním z nich je třeba zpoplatnění papírového vyrozumění o valorizaci důchodu, které však lze obejít tím, že si ho necháte posílat například na email nebo datovou schránkou. Z podobného ranku je ostatně i další poplatek, který už nějakou dobu funguje, ale který byl teď citelně zvýšen.
Nejde o nic jiného než zpoplatnění výplaty důchodu ze strany České pošty. Tento úkon by přitom stát měl zajišťovat bezplatně, jelikož jde o jednu ze základních forem, jak se k důchodu vůbec dostat. A nemělo by být povinností mít bankovní účet. To sice stále není, ale kdo ho nemá a chodí si pro důchod na poštu, musí pořádně platit.

Je to nemalá částka
Od 1. února 2025 se přitom tento poplatek navýšil více než dvojnásobně, a to na 78 korun. To není zrovna málo, když si vezmete, že valorizace důchodu v tomto roce činila 358 korun. Celá čtvrtina z tohoto navýšení tak padne na výplatu důchodu v hotovosti, což je na pováženou.
“V listopadu 2024 vyplatila peníze 524 238 důchodcům. Více než polovina těchto příjemců preferuje doručení hotovosti na svou adresu, ostatní si důchody přebírají ve stanovený výplatní termín na poštách,” uvedla Česká správa sociálního zabezpečení ve svém prohlášení.
To není vůbec málo lidí, kterých se navýšený poplatek dotkne. Řešením je pochopitelně zasílání důchodu na bankovní účet, které je bezplatné. Ovšem k bankovním službám se mohou pojit další poplatky, nehledě na to, že právě na důchodce s účty se teď hojně zaměřují různí podvodníci.
Foto: Shutterstock