
Většinu lidí v České republice letos opět pořádně namíchlo, že si před pár týdny opět museli změnit čas. Nejenže to znamená přeštelovat veškeré hodinky a hodiny v domácnosti, ale navíc to ještě nabourá biorytmus. Lidem se potom hůře vstává a než si zvyknou, že je déle světlo, trvá to nějakou dobu.
Chce to velkou změnu
Veřejnost proto už nějakou dobu volá po tom, aby je se střídáním zimního a letního času už neotravovali. Dnes už to totiž nemá zdaleka takový význam jako kdysi. Ale přestože to každý dobře ví, zrušení tohoto stavu se ukazuje jako nesmírně obtížné.
V České republice se střídání letního a zimního času etablovalo v roce 1979, přičemž brzy bylo patrné, jak obrovská chyba to byla. Muselo se to hned několikrát upravovat, aby se to v roce 1996 ustálilo v dnešní podobě.
Tehdy došlo k tomu, že byl letní čas prodloužen ze šesti měsíců na sedm měsíců, a to podle nařízení Evropské unie. Jak se tedy ukazuje, změny jsou do určité míry možné a jistě by to šlo celé zrušit.

Lidé už to dále nechtějí
“Mám toho plné zuby. Celý život nám tu tvrdí, že existují dva časy a on je přitom jen jeden. Úplně nás s tím oblbují,” říká pan Josef z Prahy. “Ať už to konečně zruší, jinak bude zle.“
Chvíli to vypadalo nadějně. V roce 2018 už to vypadalo velmi nadějně, jenže v roce 2021 to zase spadlo pod stůl a lidé zuřili. Teď přitom Evropská unie nemá nejlepší renomé, a tak hledá témata, na kterých by se mohla lidem zavděčit.
Čtěte také: Důchodci v Česku se ženou do této brigády. Platí jim 500 Kč na hodinu, stačí u toho sedět na pohovce
Zrušení letního a zimního času je jednou z cest. Podle některých odborníků by mohlo dojít ke zrušení už letos, takže bychom již nenabíhali na zimní čas. Je to však optimistická prognóza a není vyloučeno, že to bude ještě pár let trvat.
Foto: Shutterstock