Jakoby nestačilo, že nový ministr zdravotnictví Jan Blatný vstupuje do své funkce v ten asi nejhorší možný moment a čelí výzvě, jakou Česká republika ještě nezažila. Zároveň se musí od prvního dne potýkat s úskalími, které přináší politické fungování. Falešný Twitter, na kterém údajný Blatný vyhlašoval nová bizarní opatření, byl jen docela vtipným začátkem. Teď už ale přituhuje.
Ukázalo se totiž, že nový ministr je zároveň signatářem dva roky staré výzvy spolku Milion chvilek pro demokracii. Petice nese název “Chvilka pro rezignaci” a k rezignaci je v ní ostře vyzýván tehdejší i současný předseda vlády Andrej Babiš. “My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 71 let po komunistickém puči a 30 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že je to normální. Chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce,” píše se v petici.
Podpis není můj, říká Blatný
Ta si ve své době získala značnou popularitu, když ji podepsalo více než 438 tisíc lidí. Řada z nich si na webu Milionu chvilek nepřála své jméno zveřejnit, ale mnozí se za svůj podpis postavili i tímto způsobem. Mimo jiné také Jan Blatný se svou manželkou Danou. Kromě jména ministra zdravotnictví je zde uvedeno také bydliště či zaměstnání. Na věc upozornil týdeník Reflex.
Jan Blatný se k této věci vyjádřil na tiskové konferenci při příležitosti uvedení do funkce. Zde odmítl, že by podpis pod peticí byl jeho. Naznačil tedy, že ho někdo zfalšoval. To si však lze představit jen velmi obtížně. Z údajů na webu vyplývá, že podpis byl pod petici přidán v druhé polovině března 2018. Tehdy byl Blatný úspěšným dětským hematologem, ale nikoliv veřejně známou osobou. Dokonce i do pozice náměstka fakultní nemocnice Brno nastoupil až o rok později. Těžko tedy říct, proč by v té době někdo podpis pod petici umisťoval, navíc s přesnými údaji.
Deník N pak přinesl důkaz, že ministr Blatný v tomto ohledu nemluvil pravdu. Podpis pod peticí je totiž potvrzen jeho pracovním emailem.
Foto: vlada.cz