Vláda se rozhodla brzdit epidemii v obchodech tím, že zakázala nedělní prodej a omezila jejich otevírací dobu. Podle odborníků to nebylo zrovna promyšlené rozhodnutí, protože lidé svůj nákup stejně provedou, akorát se budou na prodejní ploše vyskytovat s větší hustotou. Kvůli tomu pak poroste také riziko přenosu nákazy, jak upozornil evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Opatření, které dává smysl
Podle předsedy obchodního Družstva CBA CZ Romana Mazáka šlo nařídit mnohem efektivnější opatření, které by významným způsobem omezilo riziko nákazy v obchodech. Jde o takzvaně cílené opatření jdoucí do hloubky a beroucí ohled na souvislosti. Mazák je přesvědčen o tom, že je třeba zrušit letákové akce, kterými obchodní řetězce lákají zákazníky do svých obchodů a jež jsou oblíbené zejména mezi seniory.
“Senioři totiž kvůli akcím přejíždějí mezi různými prodejnami potravin, a vystavují se tak riziku nákazy. Omezení letáků by bylo mnohem účinnější než uzavření obchodů v neděli,” uvedl podle ČTK Roman Mazák. Naráží tím na známou skutečnost, že senioři si s oblibou vyhlédnou zboží v akcích hned několika řetězců a ty následně, vzhledem k dostatku volného času, objíždějí s cílem ušetřit několik korun či desetikorun na daných položkách.
Senioři jsou nejohroženější a přitom obrážejí obchody
Tyto slevové akce tak ve výsledku vedou k řadě problémů. Kromě toho, že zvyšují návštěvnost samotných obchodů, a to právě jen kvůli finanční úspoře, také vedou k tomu, že senioři za účelem nákupů častěji využívají hromadnou dopravu. A jsou to přitom právě senioři, kteří představují koronavirem nejohroženější skupinu obyvatelstva.
“Za jednu z největších současných chyb vlády u zavádění protiepidemických opatření považujeme skutečnost, že dosud nijak neregulovala, nebo ještě lépe úplně nezrušila, slevové letáky. Na akční nabídky dlouhodobě nejvíce reagují senioři, na čemž se nic nemění ani v současné složité době,” uvedl Roman Mazák. Podle něj je jediným důvodem to, že některé zboží je v jednom obchodě prezentované levněji než v jiném. Zrušení slevových akcí by znamenalo, že důchodci budou nakupovat v obchodě, který je nejblíže jejich bydlišti.
Mazákův řetězec se snaží jít příkladem a letáky v průběhu epidemie zásadně omezil. Dlouhodobě se snaží držet příznivou cenovou politiku. Naopak je proti tomu, aby se obchody zavíraly v neděli. Počet návštěvníků je totiž třeba rozložit do co nejdelšího časového úseku.
Foto: Freepik