Při rozměrech současné epidemie to bylo v zásadě nevyhnutelné, přesto se všichni maximálně snažili uchránit nejohroženější skupinu obyvatel před novým typem koronaviru. Dnes už je jasné, že se to nepovedlo a Česká republika má naopak jeden z nejvyšších podílů nakažených mezi seniory. Jde přitom o jeden z nejvýznamnějších faktorů epidemie. Pokud by se totiž důchodce alespoň částečně ochránit podařilo, nemocnice by nebyly tak přetížené a neumíralo by tolik lidí.
Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je současná promořenost seniorské populace jedním ze dvou největších problémů epidemie. Tím druhým je šířící se nákaza mezi zdravotníky. Například jen za čtvrtek v minulém týdnu byly pozitivně otestovány tři tisíce klientů sociálních zařízení napříč republikou. Celá pětina nově zjištěných pozitivních tak připadala jen na lidi, kteří žijí v domovech důchodců a jiných sociálních službách. Další tisíce z celkového počtu potom připadaly na důchodce, kteří žijí doma.
Statistiky seniorské populace představují velký problém
Je přitom obrovský rozdíl, když jsou mezi pozitivně testovanými relativně mladí lidé a když jsou to právě senioři. Zátěž pro nemocnice je pak neúměrně vysoká. Z dostupných dat totiž vyplývá, že každý třetí nakažený senior potřebuje dříve či později hospitalizovat. V průběhu října se koronavirem nakazilo 32 985 důchodců nad 65 let a 10 117 z nich muselo být léčeno v nemocnici. Celkem 1932 seniorů potom nemoci podlehlo. Každý pátý z těch, kteří museli být hospitalizováni, tedy zemřel.
S věkem se přitom situace zhoršuje. Pokud se podíváme na lidé nad 75, tak zjistíme, že jich mezi nakaženými v říjnu bylo 15 567. Z nich bylo nutno hospitalizovat 6230 a 1478 zemřelo. “Jde o nejvíce negativní důsledek této epidemie,” říká Ladislav Dušek.
Také proto by ve středu mělo začít plošné povinné testování klientů žijících v sociálních zařízeních. Za tímto účelem budou použity antigenní testy, jejichž výsledek vyjde do patnácti minut. Testy by se následně měly opakovat každý týden.
Foto: Freepik