O tom, že koronavirus dokáže způsobit velmí závažné stavy, které bohužel někdy končí smrtí, už se všeobecně ví. Veřejně je ale stále velmi málo známo o tom, jakým způsobem vlastně k tak vážnému průběhu onemocnění dochází. Panuje obecná představa o tom, že jinak nemocným nebo starším lidem se postupně přitíží natolik, že musí být hospitalizováni na jednotce intenzivní péče, kde někteří z nich bohužel zemřou.
Lidé s covidem už umírají i doma
Tento obrázek ale do určité míry vyvrací lékař Tomáš Vojtíšek, který pracuje jako přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Ten totiž poukázal na to, že přibývá případů, kdy lidé s nemocí Covid-19 umírají doma. Jednoduše proto, že jim předtím nebylo tak zle na to, aby vyhledali pomoc. Nemoc ale v některých případech nabere velmi rychlý spád a na hospitalizaci už může být pozdě.
Tomáš Vojtíšek v tiskové zprávě své instituce upozornil na to, že zatímco do této vlny koronavirové epidemie bylo běžné, že lidé na covid zemřou v nemocnici, dnes už to ale neplatí a u mnoha pacientů se koronavirus prokáže až při pitvě. “Část zemřelých už měla nemoc potvrzenou a léčila se v domácí izolaci, další měli podezření a byli objednáni na testy. Část osob ale nevěděla, že koronavirus má,” uvedl Tomáš Vojtíšek.
Některé případy zůstanou nezjištěny
Podle lékaře není možné koronavirus podceňovat v žádné podobě a i lidé, kteří se léčí doma s mírnými příznaky, by měli zpozornět, pokud se jim náhle udělá hůře. Potom je na místě vyhledat odbornou pomoc. “Apelujeme na lidi, aby se řídili doporučenými pokyny, konzultovali s lékaři zdravotní stav, volali záchranku, když dojde k závažným komplikacím. Bývá to náhlé zhoršení dušnosti, usínání vsedě, více než dva dny trvající horečka nad 39 stupňů a podobné, takto se projevující potenciálně nebezpečné stavy,” říká Tomáš Vojtíšek.
Přednosta Ústavu soudního lékařství upozorňuje, že vývoj u koronaviru může být velmi rozličný. Ovšem v případě úmrtí, které řešili jeho kolegové, činila doba od nákazy po úmrtí pouhý jeden týden. “Nejde ani tak o to, že by neměli příznaky, ale ty příznaky byly relativně mírné a ke zhoršení došlo náhle. Je to další důkaz toho, že průběh infekce SARS-CoV-2 může být velmi různorodý,” uvedl Vojtíšek. V 75 % ze zkoumaných 32 případů byla příčinou smrti plicní pneumonie, tedy zápal plic. Dalším důvodem pak byla porucha krevní srážlivosti, tedy pravděpodobně krevní sraženina.
Podle lékaře je velmi pravděpodobné také to, že na Covid-19 zemřela řada lidí, kteří se do statistik této nemoci nedostanou. Jednoduše skonali doma, aniž by byla nařízena jejich pitva.
Foto: Freepik