Jedna věc je od začátku koronavirové epidemie jasná: nemoc Covid-19 napadá těžším průběhem ve větší míře muže než ženy. Tento fenomén se přitom potvrzuje všude na světě. Nějakou dobu šlo o pouhé konstatování, ale postupem času se vědci na tuto skutečnost začali více zaměřovat. Podle všeho se zdá, že svůj podíl na tom mají především hormony a odlišný imunitní systém u žen a mužů.
V počtu nakažených rozdíl není
Neplatí přitom, že by se muži novým typem koronaviru nakazili v nadproporčním množství. V průměru je pravděpodobnost nákazy u obou pohlaví přibližně stejná. Statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky dokonce prozrazují, že v České republice se nakazí větší počet žen. Ale pohled do statistiky obětí Covidu-19 už mluví jasnou řečí. Z celkového počtu mrtvých v Česku připadá 2975 na mužské a 2116 na ženské pohlaví.
“Ženy mají skutečně lepší imunitní systém než muži. A asi z dobrých důvodů. Je to prostě z evolučního hlediska důležitější pohlaví, protože musí během těhotenství chránit sebe i plod, jejich protilátky chrání během prvních měsíců také novorozence,” vysvětlil imunolog Václav Hořejší pro Lidové noviny.
V případě mužů hraje ve velké roli také obecně horší zdravotní stav než u žen, který většinou způsobuje špatná životospráva. Muži mají v průměru vyšší sklon ke kouření či alkoholismu, což jsou faktory, které se v případě nákazy koronavirem na průběhu onemocnění velmi negativně projevují. Podíl na tomto stavu má také nadváha či obezita, která je opět častější u mužů.
Důležitý hormon estrogen
“Horší průběh postižení u mužů není kvůli nedostatečné imunitě, nýbrž kvůli systémové odpovědi organismu, která je komplexní,” uvedl imunolog Vojtěch Thon. Také on poukazuje na to, že Covid-19 ovlivňují souběžná onemocnění. Podle něj mohou ženy lépe reagovat také na chystané očkování a získat z něj lepší imunitní odpověď.
Podle zjištění vědců posiluje ženskou imunitu rovněž hormon estrogen. Ten mají v ženě v hojném množství všechny ženy a ve výrazně menším také muži. Pro zdraví ženy je estrogen velmi důležitý. Zajišťuje totiž správnou funkci reprodukčního systému a pravidelný menstruační cyklus. Když u ženy nastane menopauza, produkce estrogenu rychle klesá. Spolu s tím se projeví také nepříjemné projevy jako náladovost nebo pocení.
Silná ženská imunita je sice na první pohled skvělou výbavou do života, na straně druhé může způsobit také velké problémy. “Negativní stránkou je pro ženy to, že jejich silnější imunitní systém může způsobovat častější autoimunitní onemocnění,” říká imunolog Hořejší. Jde zejména o roztroušenou sklerózu, cukrovku prvního typu nebo onemocnění štítné žlázy.
Foto: Freepik